"Z šedých myší se stávají krysy," míní Miloš Zeman

26-04-2004

Bývalý premiér a šéf sociálních demokratů Miloš Zeman se rozhodl zaútočit na současné vedení strany v čele s premiérem Vladimírem Špidlou. Podle Zemana je strana vedena zrádci, kteří se zpronevěřili sociálně demokratickému programu. Bývalý premiér Miloš Zeman ohlásil návrat do vysoké politiky. Jeho prvním programovým bodem je svrhnout vládu Vladimíra Špidly.

Miloš Zeman, Josef Hojdar a Jaroslav Foldyna při setkání s občany v Mostu, foto: ČTKMiloš Zeman, Josef Hojdar a Jaroslav Foldyna při setkání s občany v Mostu, foto: ČTK "Pojďme do toho společně," prohlásil Zeman na mítinku v severních Čechách před několika stovkami členů sociální demokracie. "My do toho boje klidně půjdeme, ale musíme vědět, že nás někdo chce vést," odpověděl Zemanovi poslanec Josef Hojdar, jeden z rebelů v sociální demokracii. Zeman mu odvětil, že pokud se do tří měsíců svolá mimořádný sjezd strany, rozhodně na něm nehodlá mlčet. Slibuje si, že právě na tomto sjezdu se odvolá vedení a zvolí se do čela nové. To jsou nereálné představy. Zeman se díky tomu do politiky nikdy nevrátí, myslí si například poslanec za sociální demokraty Zdeněk Jičínský.

"Pokud váže svůj návrat na to, že se musí uskutečnit mimořádný sjezd, tak to není reálné. Myslím si, že ve straně požadavek mimořádného sjezdu nedominuje. Nemůže si předem klást požadavek odchodu Vladimíra Špidly. To prostě nejde. Vladimír Špidla byl zvolen předsedou strany, takže tyto věci musí projít normálním demokratickým procesem. Jestli si klade takové podmínky, tak si myslím, že jeho návrat do politiky v sociální demokracii je nereálný."

Poslanci Zdeňkovi Jičínskému se nelíbí až agresivní bojovnost bývalého premiéra. V rozhovoru pro Rádio Praha neopomněl zdůraznit, že Miloš Zeman se už několikrát pokoušel vrátit do politiky například při volbě prezidenta. Vždy však neúspěšně. Miloš Zeman na setkání se straníky v Mostě nešetřil vládu těmi nejtvrdšími bonmoty. Například na adresu současného premiéra prohlásil: "Někdy se ze šedých myší stávají krysy - a pak je v životě jakékoliv politické strany občas potřebná deratizace. Když jsou poctivci zbabělí, tak se moci ujímají lotři."

"Konflikt mezi Špidlou a Zemanem může dojít k roztržce uvnitř sociální demokracie. Bude to ale do značné míry záviset na dalším vývoji ve volbách. Je jasné, že Zemanův útok na Špidlovo vedení a jakási nabídka návratu do politiky dává smysl jen v případě, že Špidlova sociální demokracie nebo lépe sociální demokracie pod vedením Špidly neuspěje v evropských a podzimních volbách."

Domnívá se politolog Jiří Pehe.

26-04-2004