Zvolená strategie se zatím ODS vyplácí

Předseda ODS Mirek Topolánek (vpravo) se s místopředsedou strany Janem Zahradilem, foto: ČTK

V Luhačovicích se o víkendu konal nevolební kongres ODS. Zazněla na něm velmi ostrá kritika vládní koalice. Nejsilnější opoziční strana zároveň potvrdila, že jejím prvořadým úkolem je dosáhnout v co nejkratším možném termínu pádu vlády. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Předseda ODS Mirek Topolánek  (vpravo) se s místopředsedou strany Janem Zahradilem,  foto: ČTK
Na vládní koalici a zejména na premiérovi Špidlovi, a jeho nejbližším spolupracovníkům nenechala ODS jedinou suchou nit. Jeden řečník za druhým opakoval, že vláda škodí a ožebračuje zemi, omezuje práva a činorodost občanů, podporuje korupční prostředí. Delegáti přitom nešetřili tvrdými výrazy či metaforami. Stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se v narážce na premiéra a ministry Grosse a Sobotku uchýlil až k termínu z oblasti psychiatrie.

"Největší tragédií našich dnešních dnů je to, že této zemi vládnou dva polodospělí, mocichtiví kluci, kteří se v tom parlamentu narodili. A vládnou prostřednictvím paranoidního autisty, který si libuje ve čtení odposlechů."

Stínový ministr průmyslu a obchodu ODS Martin Říman,  v pozadí Vlastimil Tlustý,  foto: ČTK
První místopředseda ODS Jan Zahradil k této rétorice poznamenal, že pro stranu je dobré vše, co může vést k pádu vlády. Euforie, která převládala na kongresu, je přirozeně pochopitelná. ODS si rok po odchodu svého otce zakladatele Václava Klause zatím stojí velmi dobře. Jak řekl Radiu Praha publicista Václav Žák, někdejší vysoký představitel Občanského hnutí a šéfredaktor Listů, ODS se chová v logice kursu, který nastoupila po loňských prohraných volbách, tedy tak, že bude nesmiřitelnou opozicí.

"Ta strategie jí vynáší popularitu, má nejvyšší preference, a nemá důvod na nic měnit. Invektivy na adresu vlády jsou zcela v logice jejího programu, takže na tom nevidím nic překvapivého."

Ty invektivy, které zazněly na kongresu ODS ovšem tak trochu připomínaly někdejší rétoriku Miloše Zemana.

Miroslav Kalousek,  předseda KDU-ČSL  (vpravo),  byl 22.11. v Luhačovicích na Zlínsku hostem kongresu ODS,  foto: ČTK
"Jistě, ale je třeba vidět, že Miloš Zeman s ní měl politický úspěch. Občanští demokraté tedy kopírují osvědčenou strategii. Česká média bohužel fungují tak, že pokud jim neřeknete něco velmi ostrého, tak si toho nevšimnou. A to do jisté míry nutí politiky k tomu, aby používali slovník, který na druhou stranu není v politice neobvyklý."

Na kongresu měl velký úspěch nový předseda lidovců Miroslav Kalousek, který byl pozván jako jediný zástupce vládní koalice. Sklidil tam dlouhý potlesk a někteří delegáti dokonce tvrdili, že měl lepší projev než členové vedení ODS. Domníváte se, že ze strany Miroslava Kalouska už šlo o jakési politické namlouvání?

"Já si myslím, že Miroslav Kalousek v čele KDU-ČSL je zcela nepochybně velmi výrazná politická změna a sjezd KD-ČSL byl z tohoto hlediska bezesporu důležitější, než současný sjezd ODS. U lidovců se bude formovat základ politiky pro budoucí období. Zda tato vláda v této konfiguraci vydrží do roku 2006, to se neodvažuji odhadnout, ale obávám se, že nemusí. Ukazuje se už dnes, jak budou vypadat povolební koalice. Aritmetika je velmi jednoduchá."

Není bez zajímavosti, že šéf ODS Mirek Topolánek před třemi týdny vládním lidovcům na jejich sjezdu pohrozil asi v tom smyslu, že pokud se nepolepší a potáhnou dál se socialisty, tak by je občanští demokraté těžko mohli vzít do příští party.