Dnes v noci zemřel první porevoluční český prezident Václav Havel

18-12-2011

Dnes v noci zemřel první porevoluční český prezident Václav Havel, bylo mu 75 let. ČTK to sdělila Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Poslední roky se Havlův zdravotní stav horšil. Už od března rušil svůj program, na veřejnosti se objevil jen několikrát.

Václav Havel se nezúčastnil ani oslav 17. listopadu. Snažil se spíše odpočívat v lázních a na venkově. Někdejší československý a český prezident zemřel "v tichosti ve spánku" na své chalupě na Hrádečku Trutnovsku v přítomnosti své ženy Dagmar, dodala. Havel se na veřejnosti objevil naposledy před týdnem, kdy v sobotu přijal svého přítele tibetského dalajlamu a převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše.

Havlovo úmrtí je podle českého premiéra Petra Nečase obrovská škoda. Exprezident měl respekt předsedy vlády a zaslouží si podle něj nevyšší úctu a nejvyšší pocty ze strany státu. Letos v říjnu bylo politikovi, dramatikovi, spisovateli a ochránci lidských práv 75 let. Havel měl dlouhodobé potíže s respiračním systémem, který byl oslaben častými záněty, dřívějším kouřením a také rakovinou, kvůli níž mu lékaři před lety odstranili půl pravé plíce. Míval i jiné zdravotní potíže, jako třeba srdeční arytmiy. Několikrát byl ohrožen na životě, bylo to kvůli potížím s plícemi a kvůli proděravění tlustého střeva.

V listopadu 1989 se Václav Havel stal spoluzakladatelem Občanského fóra, hnutí, které s otřesenými komunisty vyjednalo konec jejich diktatury. Dne 29. prosince 1989 byl zvolen prezidentem Československa, o tři roky později se mu ale nepodařilo zabránit rozpadu státu. Od roku 1993 byl dvě funkční období prezidentem České republiky. Zemi vyvedl z Varšavské smlouvy a přivedl do NATO. Prosazoval i vstup do EU.

Václava Havla vyčerpala práce na jeho režijním debutu, snímku Odcházení, který vstoupil do kin v březnu 2011. Slavnostní premiéry filmu se nakonec zúčastnil. Někdejší disident a politik se v posledním roce na veřejnosti příliš neobjevoval, jen několikrát se vyjádřil k aktuálnímu dění. Třeba k situaci uvnitř Věcí veřejných nebo k bourání domu na Václavském náměstí. V říjnu bývalý prezident oslavil 75. narozeniny. Při oslavách se svěřil, že se necítí dobře. Zůstával dále v ústraní. V prosinci se setkal s dalajlamou, s nímž se přátelí už léta. Nejvyšší duchovní představitel Tibetu přiletěl do Prahy.

18-12-2011