Babiš chce s prezidentem vyřešit spor o post ministra kultury, sejdou se i s Hamáčkem v Lánech

28-06-2019 aktualizováno

Kvůli sporu o výměnu ministra kultury se v úterý sejde premiér Andrej Babiš z hnutí ANO s prezidentem Milošem Zemanem. Na zámku v Lánech bude i šéf ČSSD Jan Hamáček. Informoval o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Hamáček nesouhlasí s tím, že Zeman dál odmítá odvolat ministra Antonína Staňka z ČSSD. Sociální demokraté chtějí v čele ministerstva místo Staňka místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Prezident ale výměně brání. Staňkovu demisi nepřijal a nevyhověl ani návrhu na odvolání ministra, který mu na konci května poslal předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize. V pátek jednal předseda ČSSD o situaci s premiérem Andrejem Babišem. Ten po schůzce řekl, že chce s prezidentem situaci vyřešit.

Zeman odmítá odvolat Staňka, protože chce prý počkat, jak policie naloží s trestními oznámeními, které Staněk podal na ředitele Národní galerie Praha a olomouckého Muzea umění. Ústava podle Zemana nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat. Podle ústavních právníků ale musí prezident podle výkladu ústavy vyhovět premiérovi bez zbytečného odkladu.

V pátek 12. července, má prezident Miloš Zeman podle mluvčího Ovčáčka v plánu setkat se s Hamáčkem a ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD). Zeman ve čtvrtek řekl, že se je chce pokusit usmířit. Současně ale dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Prezident je od pátku na dovolené na Vysočině v Novém Veselí.