Balík může být ústavním soudcem, Senát je drtivou většinou pro

20-05-2004

Bývalý předseda České advokátní komory Stanislav Balík se může stát ústavním soudcem. Návrh prezidenta Václava Klause na jeho jmenování Senát podle očekávání schválil drtivou většinou, byť ne stoprocentní jako v senátních výborech. Balík v tajných volbách dostal důvěru od 60 ze 66 hlasujících senátorů. "Pokud bych se stal ústavním soudcem, měl bych jednoho jediného klienta, a tím klientem je spravedlnost," slíbil senátorům před jejich hlasováním advokát. Novinářům poté řekl, že si podpory z celého politického spektra váží a že bude nestranný. V hodinové debatě o jeho nominaci mu podporu vyjádřili všichni vystupující senátoři. Někteří z nich ho dokonce označili za nejlepšího z kandidátů, které prezident do horní komory poslal. "Souhlasím se svými předřečníky, že jsme na tomto plénu asi neměli tak vynikajícího kandidáta jako máme dnes," uvedl i senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny), kritik prezidentova výběru kandidátů na ústavní soudce.

Vlnu nevole, zejména mezi zástupci ODS, ale Mejstřík vyvolal svým dotazem k Balíkově obhajobě podnikatele Milana Šrejbra kvůli podezření z tunelování jeho investičních fondů. Soudem obnovené vyšetřování má skončit v polovině roku. Šrejber je spojován hlavně se sedm let starou aférou kolem daru fiktivních sponzorů ODS, k němuž se později přihlásil, jak Mejstřík připomněl.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) to označil za nedůstojné, Jaroslav Mitlener (ODS) prý má u Mejstříkových vystoupení pocit, "jako by mi někdo odklopil lebku a vrtal mi v mozku drátem". "Vůbec mně nevadí, koho (Balík) jako advokát obhajoval, protože musel postupovat v souladu se svým advokátským slibem," připojil se k Mejstříkovým kritikům Daniel Kroupa (za ODA). Balík podotkl, že při skládání advokátského slibu se zavázal dodržovat ústavu, zákony a chránit lidská práva. Podle něj je dobře, že se i v Senátu o Šrejbrově obhajobě mluvilo. Mejstříkovu poznámku nechápe jako výtku nebo osobní útok.

Předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) uvedl, že úkolem obhájce je bránit svého klienta a právo. "Právo potřebuje ochranu zejména právě v případech, kdy před soudem stojí někdo, o kom panuje obecné přesvědčení, že je vinen, že se dopustil něčeho zavrženíhodného a že určitě zasluhuje vysoký trest," uvedl. Místopředseda Senátu Jan Ruml spolu s dalšími senátory odmítl výtky prezidentova kancléře Jiřího Weigla, že horní komora prezidentovy kandidáty projednává nedostatečně. Jiří Zlatuška (za LiRA) to označil za "do nebe volající nesmysly a nehoráznosti". Weigl k tomu ČTK řekl, že senátoři si stále ujasňují jak má Senát k projednávání nominací přistupovat. Podle něj při dubnovém odmítnutí kandidatury Milana Galvase procedurálně nebylo vše v pořádku, neboť Galvas nebyl vyzván k vystoupení. Možnost promluvit mu senátoři poskytli, ale nevyužil ji.

Balík se po jmenování stane jedenáctým z 15 členů Ústavního soudu. Další kandidátkou je Michaela Židlická, kterou Senát bude schvalovat počátkem června. Ústavní soud by v ní mohl získat dvanáctou členku a mohl by pak znovu rozhodovat v plénu o složitějších ústavních stížnostech. Klaus předložil od svého nástupu do funkce senátorům celkem 15 kandidátů na ústavní soudce, přičemž advokáta Aleše Pejchala dvakrát neúspěšně. Senát tak odmítl z projednaných kandidátů pět, osm jich schválil.

20-05-2004