ČSSD zřejmě odmítne čtyřkoaliční vládu, je spíš pro trojkoalici

26-11-2006

ČSSD zřejmě odmítne vstup do čtyřkoaliční vlády s ODS, KDU-ČSL a Stranou zelených, jak to tento týden navrhli občanští demokraté. Tento kabinet by měl vládnout do poloviny roku 2008. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v neděli v diskusním pořadu České televize připomněl, že takovýto projekt ČSSD v uplynulých měsících několikrát odmítla. ČSSD je podle Paroubka ochotna ke vstupu do proreformní vlády s ODS a KDU-ČSL a s mandátem do druhé poloviny roku 2009.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se k tomu podle ředitele tiskového odboru vlády Martina Schmarcze vyjádří zřejmě až v pondělí, kdy má ČSSD zveřejnit konečné stanovisko. Místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer ČTK řekl, že pokud by do programu příštího kabinetu patřily stabilizace veřejných financí a zdravotnictví nebo reforma důchodového systému či policie, "pak si dokážu představit, že by mohla existovat vláda s delším mandátem než jenom dva roky". Skeptičtější je místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která "nevěří tomu, že vznikne silná proreformní vláda".

Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal věří, že ČSSD nakonec přijde s návrhem stabilního řešení vlády demokratických stran. "Nevím, jestli občané budou až tak citliví na to, jestli ta příští vláda se bude sestavovat ze tří nebo ze čtyřech partnerů. Myslím si, že jde o to, aby se vůbec nějaké řešení našlo," řekl ČTK Kasal. V opačném případě podle něj přijde na řadu "divoké řešení", tedy třetí pokus o sestavení vlády.

Paroubek uvedl, že projekt čtyřkoalice nemá pro ČSSD význam, neboť by jí neumožnil "uplatnit nějakou významnější část programu" a na úkor sociální demokracie by posílil postavení KSČM jako jediné opoziční síly. Problémem je pro něj i délka mandátu vlády. "Neumím si představit, že bychom kývli na předčasné volby za rok a půl," řekl předseda ČSSD. Jeho postoj už v pátek potvrdil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, další z vyjednávačů ČSSD. Paroubek uvedl, že ČSSD před kongresem ODS souhlasila s vytvořením vlády těchto dvou stran s lidovci do druhé poloviny roku 2009 po českém předsednictví EU. Chce jim podle svých slov v příštím týdnu nabídnout agendu proreformní vlády a debatovat o důchodové reformě, o stabilizaci zdravotnictví a veřejných financí. Paroubek připomněl, že členem takovéto vlády by osobně nebyl, zřejmě by se stal předsedou sněmovny.

Němcová si myslí, že to by neodpovídalo výsledku červnových voleb. Jediným slušným východiskem jsou podle ní předčasné volby v roce 2007, k nimž by vedla cesta přes tři neúspěšné pokusy o sestavení vlády a následné rozpuštění sněmovny. Předseda KSČM Vojtěch Filip v České televizi uvedl, že komunisté by podpořili na kratší funkční období jen vládu národní shody, tedy kabinet i s jejich účastí.

26-11-2006