Čunek chce o své budoucnosti ve vládě jednat nejdřív s lidovci

09-04-2007

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Jiří Čunek chce o svém dalším působení ve vládě nejprve mluvit v úterý se svými stranickými kolegy, teprve pak by se podle něj mělo jednat s koaličními partnery. Čunek, který čelí obvinění z korupce a je kritizován za své výroky na adresu Romů, tak v pondělí reagoval na vyjádření premiéra Mirka Topolánka, že právě lidovci by měli svého předsedu přesvědčit, aby z vlády odešel. Čunek také naznačil, že při jednání s dalšími koaličními stranami se bude tvrději bránit proti kritice namířené proti němu. "Jsou to poslední chvíle, kdy budu šetřit silnými slovy. Zatím jsem se nechal okopávat," řekl novinářům. Své odvolání by považoval za porušení koaliční smlouvy. O tom, zda by v takovém případě odešli z vlády i ostatní ministři KDU-ČSL, nechtěl spekulovat.

Lidovci již dříve vyjádřili svému šéfovi podporu. V úterý se sejde celostátní konference KDU-ČSL. Čunek si nemyslí, že se o jeho osobě bude znovu hlasovat. "Diskusi ale vést budeme," uvedl. Mluvit budou lidovci "o všech problémech, které vytvářejí napětí", řekl Čunek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Hovořit se prý bude i o chystané ekonomické reformě.

Pokud by musel Topolánek sám Čunka odvolat z vlády, považoval by to prý za nejhorší variantu. "Doufám, že představitelé lidovců už chápou, že situace je vážná, že to destabilizuje koalici a že narůstá napětí uvnitř stran i mezi stranami a že musí přijít nějaké řešení," řekl premiér v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes.

Předseda vládní Strany zelených Martin Bursík minulý týden připustil, že další setrvání Čunka ve vládních funkcích by pro zelené mohlo být důvodem k odchodu z koalice. Čunkův odchod z vlády požaduje i opozice.

09-04-2007