Hejtmani chtějí, aby pro prostituci platila čtyři hlavní pravidla

14-05-2004

Pro prostituci v České republice by krajští hejtmani zavedli čtyři hlavní pravidla. Ženy a muži nabízející sex za peníze by měli být úředně registrováni. Museli by povinně chodit na zdravotní prohlídky, platit daně a zdravotní a sociální pojištění. Obce by navíc směly prostituci na svém území omezovat nebo ji úplně zakázat. ČTK to v Jablonci po zasedání Rady asociace krajů řekl ústecký hejtman Jiří Šulc.

"Nelze se tvářit, jakoby prostituce neexistovala. A pokud se netýká dětí, nikdo ji nemůže zakázat. Je však potřeba najít pro ni rozumnou míru," uvedl Šulc. Dodal, že prostitutky a prostituti musejí platit daně a pojištění i kvůli velmi drahému léčení pohlavních nemocí. V případě AIDS jde o miliony korun na pacienta. Stát se kromě toho stará o spoustu dětí odložených prostitutkami do kojeneckých ústavů.

Vláda 28. dubna souhlasila se záměrem zákona o prostituci. Podle něj by prostitutky a prostituti žádali o licenci, platili daně a pojištění a účastnili se lékařských prohlídek. Sex za peníze by se směl provozovat jen v nočních podnicích či bytech zákazníků. U škol, úřadů, kulturních zařízení, na dálnicích, letištích a v bytech, kde žijí děti nebo mladiství, by byla zakázána. Provozovatelé zařízení se sexuálními službami by platili obcím ročně až 200.000 korun.