iRozhlas: MPO navzdory doporučení dál proplácí dotace Agrofertu

08-07-2019 aktualizováno

Ministerstvo průmyslu a obchodu navzdory doporučení dál proplácí investiční dotace firmám z holdingu Agrofert. Informuje o tom zpravodajský server iRozhlas.cz. Evropská unie přitom loni v prosinci dotace pro Agrofert pozastavila. Stejné doporučení vydal Brusel i pro české úřady. Agrofert se zatím k případu nevyjádřil, dlouhodobě ale jakékoliv úmyslné pochybení v pobírání dotací odmítá. Proplácení preventivně zastavil třeba Státní zemědělský a intervenční fond po tom, co Česko na konci jara dostalo předběžné auditní zprávy Evropské komise. Podle jedné z nich má bývalý vlastník Agrofertu - premiér Andrej Babiš z hnutí ANO, stále na holding vliv. Babiš to odmítá.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) nemůže zastavit posuzování žádostí o proplacení dotací pro holding Agrofert. Riskoval by tím soudní spory, ať už by tak postupoval u jakékoliv firmy. Havlíček při příchodu na pondělní jednání vlády řekl, že případně neoprávněně proplacené peníze by resort požadoval vrátit. Uvedl, že není možné nevyhodnocovat žádosti, které dorazí. "Ale v těch posledních několika týdnech nedošlo k žádnému proplacení (firmám Agrofertu). My jsme v situaci, že pokud ten dotyčný splní předpoklady, ať je to kdokoliv, nemůžeme reagovat jinak, než že se to proplácí," řekl. Pozastavením proplácení dotací by podle něj Česko riskovalo, že se dotčený subjekt bude soudit.

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise peníze proplácí až po splnění určitých podmínek. Projekty holdingu, jež nyní ministerstvo k proplacení do Bruselu neposlalo, tedy byly uhrazeny ze státního rozpočtu.

08-07-2019 aktualizováno