Kolář předal pověření Bushovi; vztahy označili za velmi přátelské

03-12-2005

Nový český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář předal ve Washingtonu pověřovací listiny americkému prezidentu Georgi Bushovi. Dřívější velvyslanec ve Švédsku a Irsku byl až dosud náměstkem ministra zahraničí Cyrila Svobody. Kolář s Bushem v rozhovoru v Oválné pracovně Bílého domu, který velvyslanec popsal jako neformální a vřelý, označili česko- americké vztahy za velmi přátelské a otevřené. Jako mimořádně vstřícné gesto ocenil, že mohl předat listiny už necelý týden po svém příjezdu do Washingtonu. Při návštěvě u prezidenta ho doprovázela manželka a mladší syn.

ČTK Kolář řekl, že pro ČR jsou USA důležitým spojencem a přítelem. "Mým posláním bude co nejvíce rozšířit povědomí americké veřejnosti, že Česká republika je opravdu přátelskou a spojeneckou zemí a proč tomu tak je," uvedl. Vedle rozvoje dvoustranných styků pokládá velvyslanec za důležité prosazovat i prohlubování transatlantických vztahů. "ČR jako relativně čerstvý člen Evropské unie vnímá své členství v unii seriózně, ale zároveň neopomíjí, že jsme členskou zemí Severoatlantické aliance, že máme své závazky vůči našim spojencům v NATO, kde Spojené státy hrají přirozeně klíčovou roli. Jsem hrdý na to, že mohu nadále potvrzovat, že naše přátelství a spojenectví je pro nás z hlediska bezpečnostní a zahraniční politiky klíčovou záležitostí," řekl Kolář.

K vízovém režimu, kdy čeští občané potřebují pro cesty do USA víza, zatímco pro Američany platí bezvízový styk, uvedl, že vízová problematika patří mezi témata, která "je třeba mezi přáteli a spojenci nepokrytě a otevřeně rozebírat". ČR má podle něho důvody pokoušet se přátelsky o této věci diskutovat, na druhou stranu ale Kolář nechce "vzbuzovat přehnaná očekávání a přehnaně tlačit na pilu".

03-12-2005