Konstruktér: Velorex je nejlevnější vůz na českých silnicích

04-09-2005

Tříkolka značky Velorex, které se lidově říká hadrák, je údajně nejlevnějším vozidlem na českých silnicích. Ojetou tříkolku lze pořídit i za 5000 korun a velmi levný je také její provoz, od pojištění přes spotřebu až po náhradní díly. "Ve světě se přišlo na to, že není ekvivalent lidovějšího vozu," řekl ČTK jednasedmdesátiletý Mojmír Stránský, který s bratrem vozítko před 55 lety zkonstruoval.

Celorepublikový sraz těchto vozů se konal tento víkend v Plzni. Jeho součástí byla také sobotní jízda zručnosti po obcích Plzeňska a Rokycanska a rychlostní soutěž. Organizátor Květoslav Nový se přiřítil se svým strojem na plzeňské náměstí rychlostí až 140 kilometrů v hodině. Tříkolek se na náměstí sjelo zhruba 130, na nezájem diváků si nemohly stěžovat.

Velorexů bylo v letech 1951 až 1971 vyrobeno 17.500, třetina byla vyvezena do zahraničí. Organizátoři akce odhadují, že se zachovalo 2500 tříkolek, z toho v ČR je jich podle Stránského do 500. V letech 1971 až 1974 se vyráběly i čtyřkolové Velorexy, které ale podle účastníků srazu dělají klasickým tříkolkám jen ostudu. "Klasika je hnědá koženka. Bílý, modrý nebo oplechovaný hadrák jsou výstřelky," dodal Nový. Vozy se ujaly nejen v Československu. Podle Stránského bude nyní Velorex obsáhle popsán v edici světových rarit jako obrázek doby, kterou charakterizuje poctivá jednoduchost a přímočarost. Ideu vozítka pro příjmově slabou skupinu lidí Stránský dále rozvíjí. Má připraven modernější vůz.