Ministr Svoboda: Je téměř jisté, že USA budou chtít základnu v ČR

Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) je téměř jisté, že USA Českou republiku požádají, aby se zapojila do programu protiraketové obrany. Svoboda to řekl v pořadu České televize. Jistý zatím není rozsah tohoto zapojení. Může jít o umístění radaru, ale i vybudování protiraketové základny se stovkami vojáků a desítkou raket. Průzkumný tým USA již zkoumal několik lokalit v ČR, které by byly pro základnu nejvhodnější. Byl také v Polsku, možnost umístit základnu v Maďarsku prý definitivně padla. Američanům údajně nejvíce vyhovoval vojenský výcvikový prostor Libavá nedaleko Olomouce.

Podle průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes je ale drtivá většina občanů České republiky proti tomu, aby v zemi byla protiraketová základna USA. S jejím vybudováním souhlasí jen 17 procent lidí, ostatní jsou proti. Svoboda v televizi řekl, že již před volbami jednaly české a americké úřady o technických aspektech možné základny. Všechny dokumenty však byly v režimu utajení, a proto se o nich nehovořilo. Teprve nyní jsou odtajňovány. Bývalý předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) televizi řekl, že k možnosti vybudování základny na českém území má výhrady. Podle něj jde o "sólo akci" Spojených států bez účasti NATO.

Washington se na středoevropské země obrátil kvůli vybudování "raketového deštníku" proto, že zařízení na severoamerickém kontinentu nestačí. Cílem takzvané antirakety je zničit útočnou raketu vysoko ve vzduchu před jejím dopadem na cíl. Oslovené země si od systému slibují, že by se pod "deštník" schovaly společně s USA. Podobný systém připravuje i NATO, je však teprve ve fázi příprav. Někteří znalci se ale obávají, že základna by mohla přilákat pozornost nepřátelských režimů nebo teroristů. Podle neoficiálních informací by u čistě obranného komplexu sloužilo několik stovek Američanů a základna by zaměstnala také stovky či tisíce místních obyvatel.