Na první aukci umění v ČNB se prodala díla za 18 milionů korun

Na historicky první aukci umění v kongresovém sále České národní banky v Praze se prodala umělecká díla za 18,5 milionu korun. Nejdražším dílem byl jeden z mála krajinářských motivů českého malíře Alfonse Muchy - olej Cesta hájem, který kupec získal za vyvolávací cenu jeden milion korun, řekla ČTK Hana Jurášková z pořadatelské společnosti Dorotheum. Nového majitele našlo 58 procent z 500 nabízených děl převážně českých autorů. Nárůst zaznamenal obraz Zátiší s pohárem a ovocem od Jiřího Karse, jenž se začal dražit na 400.000 korun a dosáhl 800.000 korun. Tři nabízená díla Václava Špály se nevydražila.

Portrétní studie Ženská hlava od Karla Purkyněho, který na aukci zastupoval českou malbu 19. století a jehož tvorba se na trhu téměř nevyskytuje, se z původních 150.000 korun vyšplhala na 260.000 korun. Olej na plátně Kytice ve váze od malíře 18. století Pettera Franze Xavera vyrostl z vyvolávaných 100.000 korun na konečných 450.000 korun. Tradiční zájem byl o ilustrace a kresby Josefa Lady. "Všechna tři díla si odnesl jeden sběratel a prodala se v celkové hodnotě 630.000 korun," uvedla Jurášková.

Aukce nabízela i předměty užitého umění - asiatika, sklo, plastiky, nábytek a zastoupen byl i míšeňský, vídeňský a český porcelán. Za 90.000 korun si nový majitel odnesl rokokový toaletní stolek, jehož původní vyvolávací cena byla 24.000 korun. Za výjimečné dílo dražby považoval aukční dům klasicistní zrcadlo s pozlacenou řezanou figurou indiána na kajmanu s alegorií Ameriky, jeho cena vzrostla z vyvolávaných 60.000 korun na 400.000 korun. V katalogu nabízených děl převažovaly obrazy převážně českých autorů 19. a 20. století, mimo jiné také práce Otakara Nejedlého, Alfréda Justitze, Cyrila Boudy, Františka Tichého, Toyen, Josefa Lady nebo Františka Bílka.

Autor: Peter Gabaľ