NKÚ upozorňuje na složitost daňové struktury a rostoucí administrativu i náklady

25-07-2019

Daňovým subjektům v Česku narůstají administrativní povinnosti a navíc se zvyšují náklady na správu daní. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího konrolního úřadu k tématu daní za roky 2014 až 2017. Podle kontrolorů je problémem i silná závislost státu na ekonomickém růstu a velké daňové zatížení práce. Výběr daní se ale zlepšil. Inkaso daní včetně cla a pojistného vzrostlo ve zmíněném období o 22 procent. Podle kontrolního úřadu za to může hlavně silný ekonomický růst a taky vyšší mzdy spojené s vyšší spotřebou Čechů. Ministerstvo financí podle mluvčího Michala Žurovce pracuje na zjednodušení daňového systému.

Nejvíc se výběr zvýšil u daní ze spotřeby a u daní z příjmů. Menší vliv na zvýšení příjmů z daní mělo podle úřadu zavedení kontrolního hlášení nebo elektronické evidence tržeb, konkrétní přínos ale kontroloři nevyčíslili.

Finanční správě kontroloři taky vytýkají, že pro administraci daňových povinností používá jeden z nejzastaralejších informačních systémů. Za jeho provoz a rozšíření v letech 2011 až 2017 zaplatila 428 milionů korun.