Premiér: Bez obalu jsem nezrušil, zprávy médií jsou štvavá kampaň

20-12-2005

Premiér Jiří Paroubek napadl novináře za jejich komentáře a články, podle nichž měl hlavní podíl na ukončení komentovaného publicistického pořadu České televize Bez obalu. Články zejména deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny označil za "štvavou kampaň". "Ačkoliv jsem se možná někde vyjádřil kriticky, rozhodně jsem nikdy nepožadoval zrušení tohoto pořadu," řekl Paroubek novinářům. Podle něj mají články na téma zrušení Bez obalu a premiérova údajného vlivu překrýt "pozitivní publicitu" po dojednání rozpočtu EU na léta 2007 až 2013, který je podle předsedy vlády mimořádně výhodný pro ČR. "Musím říct, že dnešní článek pana Steigerwalda, bývalého to bolševika, svazáka, normalizačního scénáristy, nyní pohůnka ODS, které se pohyboval ideově po linii Klaus, Macek, Salzmann, jako manžel Salzmannovy dcery...Ten článek je opravdu nestydatý," uvedl premiér.

Za komentářem Karla Steigerwalda stojíme, řekl ČTK Viliam Buchert, který má v deníku na starosti stránku komentářů. "To, co řekl pan premiér, považujeme za velmi nevhodné. A když popisuje osoby, které jsou v rodinném vztahu k autorovi, to považujeme za nepřípustné," řekl Buchert. Žádný politik by se tak neměl vyjadřovat, ať o něm píše kdokoliv cokoliv, dodal.

ČT se minulý týden rozhodla ukončit vysílání týdeníku Bez obalu, který vždy komentoval dění v uplynulých sedmi dnech. Uvedla, že důvodem jsou příliš velké náklady na výrobu pořadu i to, že podle nezávislé analýzy Innovatio/Media Tenor se autoři občas dopouštěli nekorektnosti a nevyváženosti. Podle autora analýzy Marka Síbrta byla nejčastější nekorektností od tvůrců pořadu nevyváženost a nedostatečná závažnost při informování o jednotlivých aktérech reportáží a kauz. Nejvíce těchto prohřešků se objevilo v reportážích, jejichž hlavním protagonistou byl Paroubek. "Nebyl mu dán ve čtyřech reportážích i přes jasně negativní postoj redakce k jeho činnosti prostor, aby své konání vysvětlil či obhájil," uvedl v analýze Síbrt. Podobně se ale podle něj tvůrci pořadu zachovali i k podnikateli Andreji Babišovi v referování o privatizaci Unipetrolu.

20-12-2005