Přerovská radnice otevřela unikátní stezku lovců mamutů

07-10-2006

Do světa lovců mamutů mohou nyní nahlédnout lidé na naučné stezce, která vznikla v Přerově. Její součástí je památník, který stojí v místě nálezů kostí prehistorických zvířat. Na financování projektu se podílela Evropská unie, která poskytla přerovské radnici téměř sedmimilionovou dotaci. ČTK to řekla náměstkyně primátora Elena Grambličková.

Stezka začíná v přerovské místní části Předmostí a vede přes Čekyňský kopec zpět do Předmostí. Na trase více než osm kilometrů dlouhé je umístěno devět zastavení, které mapují nejen pravěkou historii této oblasti, ale i přírodní zvláštnosti. Nejzajímavějším zastavením na stezce nesoucí název Předmostím až do pravěku je památník lovců mamutů. "Muzeum je podle odborníků unikátní tím, že všechny pozůstatky prehistorické fauny zůstaly na svém místě, přesně tam, kde se řekněme mamutí lopatka nebo mamutí kel nebo sprašový kůň nalezl," uvedla náměstkyně primátora.

Podobně se vyjádřil Jiří Svoboda z brněnského archeologického ústavu Akademie věd ČR, který vedl v Předmostí archeologický výzkum. "Památník je prvním zařízením svého druhu v Česku. Něco podobného jsem viděl pouze v Itálii. Co se týče stáří nálezových vrstev, které jsme v Předmostí odkryli, to se pohybuje mezi 25.000 až 28.000 lety," řekl Svoboda.

Naučná stezka společně s památníkem leží nedaleko největšího nalezeného souboru lidských ostatků archaické formy homo sapiens sapiens. Na hromadný hrob narazil v roce 1894 archeolog Karel Jaromír Maška. Nejvýznamnější část pravěkého naleziště je ale již zastavěna sídlištěm.