Prezidentův kancléř: Ústavní žaloba na Klause je absurdita

20-05-2004

Za absurditu a politicky motivovaný útok proti prezidentovi Václavu Klausovi považuje jeho kancléř Jiří Weigl ústavní žalobu pro velezradu, kterou připravil senátor Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL). Senátor viní prezidenta z toho, že nedostatečným výběrem kandidátů na ústavní soudce blokuje činnost Ústavního soudu. Tím podle Bárty narušuje demokratické principy soudní ochrany základních práv a svobod a soudní kontroly ústavnosti. "Celá ta záležitost je absurdní. Vidím ji jako politicky motivovaný útok na prezidenta, který nemá faktickou věcnou podstatu," řekl kancléř novinářům. Prezident se podle něj žalobou nijak vážněji nezabývá.

Bárta ČTK řekl, že smyslem návrhu žaloby je přimět prezidenta k tomu, aby navrhl Senátu dostatečný počet kandidátů na ústavní soudce tak, aby Ústavní soud mohl mít všech 15 členů. Nyní je již 15 měsíců neúplný. Weigl k tomu podotkl, že prezident navrhl Senátu více než dostatečný počet kandidátů. Senátoři ale poukazují na to, že nemohou schválit ty nominované, o jejichž odborných a morálních kvalitách mají pochybnosti. "Ústavních soudců není tolik, abychom na jejich místa nemohli najít lidi, kteří jsou odborně na předpokládané úrovni, ale zároveň takoví, kteří díky svému etickému, morálnímu vývoji nebudou v pokušení v situacích, které mohou být pro náš národ velice důležité," uvedl Edvard Outrata (za US-DEU).

Senát podle Bárty není pouhým registračním orgánem prezidentových kandidátů. Ústava předpokládá potřebu shody mezi prezidentem a horní komorou o osobě soudce Ústavního soudu. Pokud Senát s prezidentovým kandidátem nesouhlasí, je jeho ústavní povinností souhlas se jmenováním soudcem Ústavního soudu odepřít.

Text Bártovy žaloby podle šéfa senátní ústavní komise Jiřího Stodůlky (KDU-ČSL) popisuje současnou situaci. "Někteří tomu říkají vydírání prezidentské kanceláře. Těžko říct, jak se ozvat jinak," uvedl Stodůlka. Klaus předložil od svého nástupu do funkce senátorům celkem 15 kandidátů na ústavní soudce, přičemž advokáta Aleše Pejchala dvakrát neúspěšně. Senát tak odmítl z projednaných kandidátů pět, osm jich schválil.

20-05-2004