Šéfem US-DEU zůstal Němec, chce do voleb s ED a SNK nebo bez nich

03-12-2005

Předsedou Unie svobody-Demokratické unie zůstal vicepremiér Pavel Němec. Poměrem dva ku jedné porazil v sobotu v mimořádných volbách na sjezdu strany svého jediného protikandidáta Svatopluka Karáska. Němec ohlásil, že jeho strana chce jít do parlamentních voleb společně Evropskými demokraty (ED), SNK sdružením nezávislých nebo s ODA. Pokud se s nimi na tom do konce ledna nedohodne, postaví kandidátky sama.

Němec i Karásek zdůrazňovali potřebu zvýšit dlouhodobě bídnou oblibu strany u voličstva - Karásek delegátům jako alternativu k Němcovu pragmatismu nabízel návrat k etickým kořenům unie, větší otevřenost a komunikaci. Němec řekl, že strana je na tom "bledě", protože za sebou táhne problémy už od svého vzniku v roce 1998. Karásek po neúspěchu v duelu o nejvyšší stranickou funkci neobhajoval místopředsednické křeslo; místo něj byl zvolen šéf pražské organizace a místostarosta Prahy 5 Martin Stránský.

Pro US-DEU bude volební propojení s ED a SNK patrně klíčové. Když loni ve volbách do Evropského parlamentu kandidovaly proti sobě, unionisté s menšími pravicovými stranami nedokázali představit konkurenceschopný liberální projekt. Předseda ED Jan Kasl na sjezdu k možnosti propojení uvedl, že kandidátka se SNK je otevřena i politikům dalších spřízněných stran včetně unie.

Na sjezd přijel i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, podle něhož česká politická scéna US-DEU - nynějšího vládního partnera lidovců - potřebuje jako liberální nekomunistickou sílu. Němcovi daroval žraloka na stříbrném podnose s tím, že když už nebude US- DEU žralokem, ať je alespoň štikou. Když před osmi lety Unie svobody vznikala, měla ambice stát se štikou na politické scéně. Po vstupu do vlády s ČSSD ale dravost i přízeň voličů ztratila.

Němec připustil, že se věnoval více ministerstvu spravedlnosti než straně, podcenil informovanost uvnitř unie i mediální prezentaci. Na druhou stranu vyzdvihl výsledky strany ve vládě - například snížení daní či společné zdanění manželů. Nevzdává se naděje, že navzdory současné svízelné situaci má strana šanci ve volbách 2006 uspět.

Karásek Němcovi ke znovuzvolení gratuloval, ale straně současně kondoloval. Stranu, která je prý podle jeho některých kolegů "uschlá větev", zatím opouštět nehodlá, i podle něj naděje umírá poslední.

03-12-2005