28-01-2019

Jen na otočku přiletěla tenistka Petra Kvitová do Prahy. V areálu pražské Sparty ukázala stříbrný talíř za finále grandslamového Australian Open a pohár za turnajový triumf v Sydney a hned odlétá obhajovat titul do Petrohradu. "Jsem tady na hodně malinkou chvilku," řekla Kvitová na narychlo svolané tiskové konferenci, na kterou přijela z letiště. Na Spartě dostala květinu a dort s marcipánovým klokanem a sítí. Osmadvacetiletá Kvitová hrála své první finále v Melbourne v sobotu a v třísetovém klání podlehla Japonce Naomi Ósakaové. "Po porážce jsem nebyla nejveselejší, ale už to trošku přebolelo," řekla Kvitová.

Biatlonistka Markéta Davidová obsadila na Světovém poháru v Anterselvě druhé místo v závodu s hromadným startem. Dvaadvacetiletá česká naděje, která v Itálii vyhrála čtvrteční sprint, nyní nestačila jen na Němku Lauru Dahlmeierovou. Mužský závod vyhrál Francouz Quentin Fillon Maillet, Michal Krčmář a Ondřej Moravec skončili na 23. a 25. místě.

Petra Kvitová je po finále Australian Open druhá ve světovém žebříčku. Česká tenistka tak vyrovnala své životní maximum z roku 2011, přičemž od postu jedničky ji znovu dělilo jen jediné vítězství. Vede její jednadvacetiletá japonská přemožitelka Naomi Ósakaová, která v sobotu v Melbourne získala druhý grandslamový titul. Deblovou jedničkou zůstala Kateřina Siniaková před spoluhráčkou Barborou Krejčíkovou. Nové pořadí zveřejnil web ženské tenisové asociace WTA.

Atletka Eliška Klučinová, která loni musela kvůli zdravotním problémům vynechat celou letní sezonu, se druhým místem postarala o nejlepší české individuální umístění na víkendovém vícebojařském mezistátním utkání v Cardiffu. V pětiboji získala 4255 bodů a nestačila jen na domácí úřadující juniorskou mistryni světa Niamh Emersonovou (4544). Od březnového soustředění v Africe trápil Klučinovou zánět v noze, který jí v létě neumožnil vůbec závodit. Do haly se česká pětibojařská rekordmanka vrátila a v Cardiffu pomohla českým ženám ke druhému místu v mezistátním duelu s Velkou Británií, Francií, Španělskem a Polskem. Češky jako obhájkyně vítězství tentokrát nestačily na Britky. Z mužského týmu se nejvíce dařilo Janu Doležalovi, který výkonem 5739 bodů obsadil čtvrtou příčku. V týmovém hodnocení Češi zvítězili díky vyrovnanosti tří nejlepších členů týmu. Sedmý byl Marek Lukáš (5509), osmý Ondřej Kopecký (5502).