Topolánek nabídne Dalíkovi místo, zatím neřekl jaké

21-01-2007

Premiér Mirek Topolánek chce Marku Dalíkovi, s nímž dosud spolupracoval na neformálním základě, nabídnout místo. Uvedl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Neřekl, zda by Dalík mohl pracovat jako šéf jeho poradců na úřadu vlády. Odmítl také názory, podle nichž má Dalík na jeho rozhodování příliš velký vliv. "Kdybych poslouchal opravdu jeho rady, jak se někdy tvrdí, ... tak bych měl podstatně méně problémů," dodal.

Média někdy spekulují o tom, že Topolánek až příliš podléhá Dalíkovým doporučením. Podobný pocit možná mají i někteří členové ODS, kteří z Dalíka nejsou nadšeni. Mladá fronta Dnes loni zveřejnila také Dalíkovy názory zachycené skrytou kamerou při rozhovoru s redaktorem listu. Dalík se na záznamu zmínil i o tom, že ODS přetahuje poslance ČSSD a že oficiální jednání s touto stranou se vedou jen "naoko". Socialisté proto nyní hovoří o tom, že se naplnil "Dalíkův scénář". Kabinet totiž nakonec skutečně dostal důvěru díky toleranci dvou bývalých členů klubu ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka.

Topolánkova spolupráce s Dalíkem se stala už i tématem billboardu. Premiér se v novém roce objevil na plakátech v Praze i mimo hlavní město. Za ruku ho na něm jako malého "Mirečka" vede "správným směrem" právě poradce Dalík. Premiér v neděli v televizi řekl, že takovým věcem se může smát, ale považuje je za urážlivé.