Trigy budou opraveny přímo na střeše Národního divadla

13-12-2006

Sousoší trig na střeše pražského Národního divadla (ND), která jsou v havarijním stavu, budou opravena přímo na místě, bez nutnosti jejich sejmutí z pylonů. Řekl to pověřený ředitel české první scény Jan Mrzena. Kvůli špatnému stavu musela být obě šest metrů vysoká sousoší zabezpečena textilními pásy.

"Výběrové řízení na realizaci opravy části fasády historické budovy bylo vypsáno už před mým nástupem, jeho příprava probíhala velmi korektně, dobře a zodpovědně. Dalším průzkumem však bylo zjištěno, že zdaleka nereflektuje všechny závady, které je v této souvislosti nutné aktuálně vyřešit" uvedl Mrzena ve své bilanci. Domnívá se, že oprava fasády musí probíhat komplexně s opravami všech prvků, které by ji neznehodnocovaly. "Na základě těchto skutečností byl aktuálně zpracován restaurátorský záměr sousoší trig, které budou opraveny a staticky zajištěny na místě," uvedl Mrzena. ND proto požádalo ministerstvo kultury, aby poskytlo veškeré finanční prostředky na realizaci opravy celého pláště budovy.

Správní ředitel české první scény Tomáš Heinzel ČTK na podzim řekl, že generální oprava fasády historické budovy, která si celkem vyžádá 160 milionů korun, má začít na jaře. Průzkumy ukázaly, že trhliny nejsou jen záležitostí omítky, ale jdou až na zdivo. Přitom od šestileté generální rekonstrukce objektu uplynulo jen 23 let.