Úvodní časovku na cyklistickém Giru vyhrál Brit Wiggins

První etapu cyklistického Giro d'Italia, časovku v Amsterodamu, vyhrál trojnásobný olympijský šampion na dráze Brit Bradley Wiggins. Druhé místo obsadil mezinárodně málo známý Američan Brent Bookwalter. Třetí skončil jeho kolega ze stáje BMC mistr světa Cadel Evans z Austrálie. Wiggins zvládl 8,4 km dlouhou trať za deset minut a 18 vteřin a v neděli odstartuje v růžovém trikotu lídra závodu. Časovku jezdci odstartovali z pontonu v jezírku na náměstí Museumplein. Závod přímo u trati sledovalo zhruba půl milionů diváků. V Nizozemsku se pojedou ještě dvě následující etapy, teprve poté zamíří 93. ročník slavného závodu do Itálie. Jediný český cyklista František Raboň dojel se ztrátou 49 sekund na 131. místě.

Autor: Jan Hloch