Vedení ODS vyloučilo ze strany poslance Václava Klause mladšího

16-03-2019

Vedení ODS vyloučilo ze strany poslance Václava Klause mladšího. Novinářům to po zasedání výkonné rady oznámil předseda občanských demokratů Petr Fiala. Klaus se s ODS podle některých občanských demokratů už déle názorově rozchází. Na zasedání výkonné rady ho špičky ODS nepozvaly. Klaus mladší skončil také v poslaneckém klubu ODS. Jeho vyloučení z nejsilnější opoziční strany podpořili všichni přítomní členové výkonné rady.

Sněmovní frakce ODS se už ve středu distancovala od Klausových slov z předchozího dne, kdy přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klub v usnesení také konstatoval, že Klaus mladší svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Občanští demokraté připomínají jeho zpochybňování české armádní mise v Afghánistánu nebo podporu kandidátovi SPD Ladislavu Jaklovi před loňskými senátními volbami.

Klaus v reakci na vyloučení z ODS uvedl, že se bude snažit nabízet vize, pozitivní program a slíbil, že názory nezmění. K ODS se už nechce vyjadřovat