Vodáci se rozloučili se sezonou a uzamkli Lužnici

07-10-2006

Symbolickým otočením klíče ve vodě vodáci v Suchdole nad Lužnicí na Jindřichohradecku uzamkli v sobotu řeku, a rozloučili se tak s vodáckou sezonou. Po toku Lužnice do Majdaleny vyrazilo asi 50 lodí, další desítky lidí přihlížely 27. ukončení sezony jen ze břehu. "Bezpečné to je, tady se málokdy stane, že by tu byl nějaký úraz. I když si pamatuji, že letos utopili lidé asi tři lodě," řekl ČTK člen vodáckého klubu v Suchdole nad Lužnicí Josef Franta. Letošní ročník je podle něj výjimečný, protože vodákům zcela netradičně přeje počasí. Slunce ale odvážlivců ochotných sednout do lodi nepřilákalo více než jindy. "Bývalo tu 600 i 700 lidí," podotkl Franta.

Zamčení Lužnice přihlížel také senátor Jaromír Štětina, který je dlouholetým vodákem. "Pozvali mě suchdolští vodáci, tak jsem rád přijel, poněvadž si myslím, že je to úžasná a výjimečná akce. Nikde na světě nezamykají řeku, děje se to jen v Česku a je to výraz toho, že Česko je vodácká velmoc," řekl ČTK Štětina. Do vody se ale neodvážil, vodáky sledoval jen ze sedla bicyklu. "Oni pojedou pomalu, protože je málo vody a budou brodit víc než plout," podotkl.

Řeka Lužnice, která je považována za vodáckou Mekku, je důležitým zdrojem vody pro rybníky třeboňské pánve. Pramení v rakouské části Novohradských hor, sbírá vody z plochy 4226 čtverečních kilometrů a do Vltavy se vlévá po 187 kilometrech poblíž Týna nad Vltavou. Vodáci zahajují plavbu většinou v Suchdole nad Lužnicí nebo v Chlumu u Třeboně a podle stavu vody mohou plout až k ústí do Vltavy.