Z krajanského tisku

tisk0601_1.jpg
0:00
/
0:00

Vídeňské svobodné listy již v předstihu zvou nejenom své čtenáře, ale krajany z celého světa, na 4. mezinárodní krajanský festival, který se letos od 9. do 12. září uskuteční v Praze.

Vídeňské svobodné listy již v předstihu zvou nejenom své čtenáře, ale krajany z celého světa, na 4. mezinárodní krajanský festival, který se letos od 9. do 12. září uskuteční v Praze.

Ať už jako hosty, nebo jako účastníky festivalové přehlídky, v rámci které budou moci předvést ukázky svého pěveckého nebo tanečního umění, případně lidových muzik. Na související výstavě a prezentaci krajanských spolků se budou moci krajané představit formou DVD nebo fotografií ze života prvních přesídlenců i současného života krajanské obce. Chybět nebude přehlídka dokumentárních filmů z krajanského života, výlety, exkurze ani kulturní programy, informují Vídeňské svobodné listy.


Čechoaustralan informuje o průběhu letního tábora pro děti krajanů v Austrálii v prázdninovém, druhém lednovém týdnu, na viktoriánské Šumavě. Téma bylo vskutku české: „Praha - Matka měst“, píše časopis a zaznamenává, že na Šumavu se sjelo 36 čechoaustralských dětí, někdy i s rodiči, a vedle těch, kteří si tradici tábora oblíbili a přijíždějí každoročně, se objevilo i několik nových rodin. Děti se zde mimo jiné učily o České republice, zejména o Praze, zpívaly české písně a účastnily se české mše, uzavírá Čechoaustralan.


Rozloučení s Luborem Havlem, který ve věku 87 let v lednu zemřel v Ottawě, přináší Nový domov. Rodák z Nového Jičína velkou část života prožil v Praze. Po únoru 1948 kvůli pomoci jiným při přechodu hranic skončil na osm let v Jáchymově. V roce 1968, již s manželkou Radkou a 10letou dcerou, Lubor Havel odešli do Kanady. V Ottawě byla rodina populární tím, že si zde otevřela restauraci Slávie, kde se Češi a Slováci scházeli nejen u výborného jídla a pití, ale také při příležitosti návštěv exilových umělců. Lubor Havel byl aktivním členem organizace politických vězňů v zahraničí, Sokola i Českého a slovenského sdružení v Kanadě a byl to zásadový a statečný člověk, dobrý Kanaďan a český vlastenec, uzavírá Nový domov.


Smutný tón ovládl rovněž Vídeňské svobodné listy, které se loučí s Edou Kabelkou, dlouholetým obětavým pracovníkem i funkcionářem tamní české komunity, předsedou Klubu československých turistů a proslulým organizátorem zájezdů a výletů. A právě Eda Kabelka patřil k těm krajanům, kteří krátce po 2. světové válce obnovili menšinovou práci, připomínají Vídeňské svobodné listy.

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio