Související články


Volební místnosti se v sobotu uzavřely také na českých zastupitelských úřadech v evropských zemích. Například v Německu se českých sněmovních voleb zúčastnila téměř tisícovka lidí, v Belgii jich k volebním urnám přišlo přibližně 750. V Německu svůj hlas v předčasných volbách do Sněmovny odevzdalo 968 osob, velká část z toho využila voličský průkaz. Zájem o hlasování tak výrazně překonal lednové prezidentské volby, v jejichž druhém kole v Německu hlasovalo 735 lidí. Proti předchozím volbám do Sněmovny byla nyní účast téměř trojnásobná. Nejvíc lidí dorazilo na velvyslanectví v Berlíně, kde svůj hlas odevzdalo 413 lidí.

Celkem přibližně 750 lidí přišlo vhodit svůj hlas do volební urny v pátek a v sobotu na českém velvyslanectví v Belgii. V belgické metropoli, kde sídlí evropské instituce i centrála NATO, měli na vyslanectví ve voličském seznamu registrováno 733 voličů, další lidé využili k uplatnění svého práva voličský průkaz.

Na českém velvyslanectví v Bratislavě hlasovalo více lidí než v roce 2010. Během pátku a soboty přišlo do volební místnosti na ambasádě téměř 500 voličů, sdělila vedoucí konzulárního úseku velvyslanectví Viera Jarešová. Ve volbách konaných před třemi lety tam odevzdalo hlas 430 českých občanů. Volební místnost na ambasádě v Bratislavě byla jediným místem, kde Češi na Slovensku mohou v předčasných volbách odevzdat svůj hlas. Krajané z východního Slovensku už dříve upozornili, že právě vzdálenost od Bratislavy je pro ně překážkou proto, aby se voleb zúčastnili.

U voličů, kteří o novém prezidentovi České republiky hlasovali v zahraničí, v prvním kole volby jasně zvítězil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se ziskem 54,3 procenta hlasů. Druhý v pořadí, expremiér Miloš Zeman (SPOZ) dostal 10,1 procenta hlasů. Platný hlas odevzdalo celkem 5558 voličů. Na třetím místě skončil u voličů v zahraničí Jiří Dienstbier (ČSSD). Následují expremiér Jan Fischer, umělec Vladimír Franz, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), herečka Táňa Fischerová (Klíčové hnutí), Přemysl Sobotka (ODS) a na posledním místě Jana Bobošíková (Suverenita).

Nejvíce platných hlasů - 599 - odevzdali čeští voliči v Belgii. Zvítězil tu Schwarzenberg s téměř 60 procenty hlasů. Druhý nejvyšší počet voličů odvolil v Británii, kde do volební místnosti dorazilo 523 lidí. I oni si přáli za prezidenta hlavně Schwarzenberga, kterého tu podpořilo téměř 62 procent voličů. Skoro čtyři stovky platných hlasovacích lístků vhodili do volebních uren čeští voliči v USA, kde rovněž zvítězil Schwarzenberg s téměř 64 procenty hlasů a s velikým náskokem tak překonal Dienstbiera a Zemana, kteří se tu shodně umístili na druhém až třetím místě. V sousedním Slovensku přišlo k volebním urnám 250 Čechů. I jejich favoritem byl Schwarzenberg, důvěru mu dalo více než 48 procent lidí. Na druhém místě tu skončil Fischer těsně před Zemanem. Schwarzenberg v zahraničí zvítězil také například v Argentině, v Turecku, Irsku či Mongolsku, v některých zemích ale vyhráli u tamních českých voličů jiní kandidáti. Zeman bodoval třeba v Afghánistánu, Libyi, na Ukrajině či v Kuvajtu, v němž se ale o vítězství dělí se Schwarzenbergem. V Egyptě pak Schwarzenberg sdílí vítězství s dalším prezidentským kandidátem Vladimírem Franzem.