Související články


Česko za dobu své existence nikdy neprošlo podobnou zkouškou, jako je současná pandemie koronaviru. V projevu odvysílaném třemi hlavními televizemi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj nikdo nebyl na situaci připravený a celý svět se učí na ni reagovat. Výjimečná opatření podle něj mohou trvat déle, než vláda původně očekávala. Vyjádřil ale přesvědčení, že se jejich účinek brzy projeví a země situaci zvládne. Babiš přiznal dílčí chyby a problémy při řešení epidemie. "Je to krizová situace, na kterou nebyla připravena jediná země v Evropě," uvedl. Celkově si Česko vede velmi dobře a situaci zvládne, dodal Babiš. Kabinet se podle něj snaží zároveň neochromit ekonomický život země, proto nechal lidi nadále cestovat do práce.

Premiér poděkoval za trpělivost, s jakou lidé přijímají restriktivní opatření, podle něj to není pro nikoho jednoduché. Poděkoval všem zdravotníkům, policistům, hasičům i vojákům, stejně jako dobrovolníkům, kteří nezištně pomáhají druhým, například šitím roušek. Ocenil i veřejnoprávní média za spuštění výukových programů nebo programů pro seniory, i všechna ostatní média, která uklidňují občany. Ocenil, že lidé nepodléhají hysterii.

Poděkoval také všem, kdo dodržují restriktivní opatření přijatá za účelem omezení šíření nákazy, a apeloval na důsledné nošení roušek na veřejnosti. Kritizoval ty, kdo opatření svévolně porušují. Podle něj to není hrdinství ani legrace, pouze to prodlouží komplikace, kterým Česko nyní čelí. "Frajírci, co mají být v karanténě a klidně si dají společně pivo u dveří hospod, to fakt nejsou žádní hrdinové. Spíš zbabělci, kteří si neumí nic odříct," řekl. Podle Babiše jsou roušky a respirátory celosvětově nedostatkové zboží a na globálním trhu nebyly dostupné už na přelomu ledna a února.

Lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. V mimořádném opatření, které má zabránit šíření nového koronaviru, o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Lékařům ministerstvo nařídilo, aby u všech těchto lidí rozhodli o dvoutýdenní karanténě, uvedl Babiš. Podle vlády je aktuálně v Itálii asi 16.500 Čechů. Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou. "Za porušení karantény hrozí podle zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až tři miliony korun," řekl premiér. Lékař bude oprávněn karanténu prodloužit, dodal Babiš. Současně vyzval zaměstnavatele, aby zaměstnancům vycházeli vstříc a domluvili se s nimi na práci z domova. Stát je podle Babiše připraven obratem vytvořit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů v souvislosti s opatřeními, které kvůli koronaviru vyhlásil.

Česko má 19 potvrzených pacientů s nákazou koronavirem. Tři lidé jsou v domácím léčení. Jedním z nakažených je roční kojenec. Nejstaršímu je 68 let. Uvedl, že většina pacientů pobývala v Itálii, jedna nakažená v americkém Bostonu a jedna se pak nakazila od příbuzných v Česku. U žádného infikovaného není vážný průběh nemoci. Osm lidí se léčí v pražské nemocnici Na Bulovce, sedm v nemocnici v Ústí nad Labem a tři jsou doma. Poslední potvrzená pacientka je z Ústeckého kraje a také zůstává v domácím léčení. Byla na lyžařském zájezdu v Lombardii, ale jinde než ostatní nakažení v tomto kraji.

Největší česká letecká skupina Smartwings, do které patří i ČSA, kvůli dopadům šíření koronaviru zavedla úsporná opatření. Snižuje frekvenci letů do většiny evropských destinací, snižuje mzdové náklady a zastavila nábor nových zaměstnanců. Zároveň připouští další redukci letů v případě poklesu poptávky. Smartwings podle mluvčí podruhé během jednoho roku musí čelit bezprecedentním a mimořádným okolnostem, které nemohla ovlivnit. Od loňského března nemůže provozovat nové letouny Boeing 737 MAX 8 kvůli jejich globálnímu pozastavení provozu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou vyzval Čechy, aby kvůli koronaviru nejezdili nikam do Itálie. Lidé, kteří se odtud budou vracet, mají zůstat dva týdny doma. O změně postoje k návštěvám Itálie informoval krátce před společným jednáním s hejtmany na twitteru. Babiš také požádal zaměstnavatele, aby zaměstnancům, kteří mají zůstat doma dva týdny po návratu z Itálie, umožnili pracovat na dálku. "Toto preventivní opatření je nezbytné, abychom se vyhnuli nekontrolovanému šíření koronaviru v České republice," uvedl Babiš. "Samozřejmě budeme řešit ekonomické dopady, ale teď je maximální priorita zdraví našich občanů a zamezení šíření koronaviru," uvedl. Také ministerstvo zahraničních věcí doporučuje Čechům necestovat do Itálie. Zdůvodnilo to rozhodnutím ministerstva zdravotnictví o karanténě pro všechny, kdo se vrátí.

Na vysokých školách v Itálii je kolem 150 českých studentů, kteří tam vyjeli s programem Erasmus. ČTK to ekla mluvčí Domu zahraniční spolupráce (DZS) Lucie Durcová. Naopak v Česku studuje několik stovek Italů. Přes 170 by nyní mělo v ČR být se stipendijním programem Erasmus, další stovky jsou zapsány ve standardních studijních programech.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež v rozhovoru pro Českou televizi Papež uvedl, že v Itálii bylo za posledních 14 dní 30.000 Čechů, z toho 15.000 s CK a 15.000 se do země vypravilo individuálně. Návštěvám nyní dominují lyžařská střediska.