Související články


Tuzemští odborníci na pracovní trh většinou neočekávají výraznější odchod zaměstnanců z ČR do zahraničí v souvislosti s otevřením pracovního trhu v Rakousku a Německu. Agentury práce přesto zaznamenávají vyšší poptávku německých a rakouských firem. Dnes skončilo přechodné období, které do obou zemí od roku 2004 omezovalo přístup pracovníků z nových členských zemí EU. "Češi již tradičně nejsou příliš ochotni se stěhovat za prací, natož odjet za prací do zahraničí," vypočítává důvody, proč se Češi za prací nepohrnou, prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Navíc poměrně málo Čechů podle něj umí německy natolik dobře, aby se mohlo bez problémů uplatnit na německém či rakouském trhu.

Podle průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), který se uskutečnil mezi převážně zahraničními firmami působícími v České republice, jsou prý obavy z masivního odlivu českých pracovníků do Německa bezdůvodné. "Možnosti pracovat v Německu jsou pro české zájemce již od roku 2009 velmi široké, využívány jsou však jen částečně," uvedl výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. Od počátku ledna 2009 je totiž německý pracovní trh otevřen absolventům vysokých škol i dalším odborníkům, již dávno je povolena také sezónní práce v délce do šesti měsíců. V Německu je přesto dosud jen něco přes 14.000 českých zaměstnanců.

Ministerstvo zdravotnictví chystá zlepšení podmínek pro specializační vzdělávání mladých lékařů, aby alespoň částečně zabránilo jejich odchodům do ciziny, které by nejspíš vedly k zavírání některých oddělení nemocnic. Na dnešním sněmu sdružení Mladí lékaři to uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Peníze prý do systému přidat nemůže. Chystá proto alespoň vyhlášku rozšiřující takzvané kmeny vzdělávání. Zároveň také pracuje na zákonu, který by zrušil smlouvy nutící mladé lékaře pracovat pět let po atestaci v nemocnici, kde absolvovali specializační vzdělávání. "Jestliže někde bude malé množství personálu a bude opravdu výkon toho oddělení tak špatný a tak rizikový, tak potom bude muset být to oddělení dočasně zavřeno a lékaři soustředěni do dalších nemocnic, aby ta péče byla poskytována efektivněji," odpověděl ministr na dotazy, co se stane, pokud mladí lékaři opravdu začnou ve velkém odcházet do zahraničí, jak tvrdí. Lékařský odborový klub (LOK) totiž vyzval lékaře, aby na konci roku podali hromadné výpovědi. K výzvě se dosud přihlásilo 3600 ze 16.000 nemocničních lékařů, další se přidávají. Takovou krizovou situaci by však podle Hegera museli řešit manažeři nemocnic nebo kraje. Lékařům se například nelíbí, že přípravu na atestaci si buď hradí sami, nebo podepíšou s nemocnicí dohodu, že dalších pět let po atestaci pro ni budou pracovat. Právě tuto stabilizační smlouvu by chtěl Heger zrušit. "Mzdy českých lékařů jsou hanebné," podpořil mladé lékaře také přednosta III. chirurgické kliniky v Motole profesor Pavel Pafko. Zároveň upozornil, že jen v České chirurgické společnosti, která čítá 1500 členů, je 51 procent lékařů starších padesáti let.