Související články


V Sýrii je třeba rychle najít politické řešení konfliktu, aby se do země mohli vrátit uprchlíci. Shodli se na tom v Praze český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) s libanonským protějškem Džibránem Básilem. V šestimilionovém Libanonu žije zhruba 1,5 milionu běženců ze Sýrie. Básil také uvedl, že Česko by mohlo využít Libanon jako výchozí bod pro firmy, které by se podílely na poválečné obnově Sýrie. Petříček ocenil skutečnost, že Libanon přijal na svém území velké množství syrských uprchlíků před válkou. Připomněl, že Praha pomáhá Libanonu při zvládání zátěže, kterou velké množství uprchlíků pro zemi představuje. "Od roku 2017 jsme poskytli celkem 40 milionů korun na humanitární a rozvojové projekty, v letošním roce to bude dalších 15 milionů korun," řekl Petříček. Pomoc pro Libanon podle něj směřovala zejména do oblasti zdravotnictví. O problémech s migrací Básil v Praze jednal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Shodli jsme se, že nejdůležitější je navrácení syrských migrantů do jejich vlasti," uvedl Babiš na twitteru po schůzce s libanonským ministrem.

Česko podporuje společnou evropskou pozici i příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které považují Golanské výšiny za okupované území. Nebude svými kroky porušovat tyto rezoluce ani mezinárodní právo, řekl na dotaz ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Spojené státy tento týden jednostranně uznaly svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami, jejich krok odmítly Rusko, Sýrie, Turecko i některé státy EU včetně Německa a Francie. Petříček to řekl po jednání s libanonským ministrem zahraničí Džibránem Básilem. Ten také vyzval Česko, aby nepřesouvalo svou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, jak to učinily USA a jak to prosazuje prezident Miloš Zeman.

Ministryně průmyslu a obchodu České republiky Marta Nováková zahájila v Jordánsku česko-jordánské podnikatelské fórum. Setkání se koná v roce 20. výročí nástupu krále Abdalláha II. na trůn. Ministryně také upozornila, že se fórum koná přesně deset let po Abdalláhově návštěvě České republiky. Tehdy se panovník sešel s prezidentem Václavem Klausem, v ČR byl také v roce 2004. Strategická poloha z Jordánska podle ministryně vždy činila důležitou obchodní spojnici mezi Afrikou, Arabským poloostrovem a dnešním Íránem. Připomenula také, že loni bylo zahájeno přímé letecké spojení mezi Prahou a Ammánem, což umožní posílit hospodářské partnerství.

Nováková zahájila návštěvu Jordánska v pondělí, kdy se sešla s jordánskou ministryní energetiky a minerálních zdrojů Halou Ádil Zavátíovou. V doprovodu české ministryně je 13 podnikatelů, jejichž cestu zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Jordánsko má pro náš průmysl obrovský obchodní potenciál, a to nejen jako cílová země, ale také jako obchodní uzel," řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. ČR má v září vyslat do Ammánu speciální energetickou obchodní misi, jejímž hlavním cílem by měl být rozvoj vzájemné ekonomické spolupráce v oblasti solární a větrné energetiky. Na programu cesty Novákové je podle mluvčího jejího úřadu Milana Řepky také setkání s premiérem Umarem Razzázem a s předsedou jordánské komise pro atomovou energii Chálidem Túkánem.