Související články


Je jedním z nejúspěšnějších současných českých ilustrátorů. Výtvarník a autor knih pro děti Petr Sís také tvoří animované filmy, mozaiky a tapisérie. Většinu života prožil v New Yorku, předtím do 33 let žil v Praze, kde byl známý i jako diskžokej. Po Jiřím Trnkovi a Květě Pacovské obdržel jako třetí Čech Cenu H. Ch. Andersena, která bývá také nazývána Nobelovkou pro ilustrátory. V sobotu oslaví sedmdesátiny."Odjakživa nesmírně rád maluji obrazy létání, svobody a ptáků," prozradil tisku Sís, syn režiséra Vladimíra Síse. Celkem vytvořil 26 knih pro děti a mládež (Tibet - tajemství červené krabičky, Strom života, Pilot a Malý Princ, Zeď, Tři zlaté klíče a další), a k asi 60 jiným vytvořil ilustrace. Do ČR se Petr Sís vrací. Letos bude hostem letního festivalu Colours of Ostrava.

Jako hudební publicista pořídil Sís řadu rozhovorů s hvězdami tehdejší angloamerické hudební scény a v roce 1969 uváděl pražský koncert skupiny Beach Boys. Jeho ilustrace se pravidelně objevovaly v časopisech, maloval obaly na hudební desky a filmové plakáty. Později v USA vytvořil znělku pro olympijské hry, a také klip pro písničkáře Boba Dylana, předtím pracoval i ve Švýcarsku a v Anglii. Americké občanství získal paradoxně až v květnu 1989. Nyní má Sís rozpracovanou knihu o zachránci židovských dětí siru Nicholasi Wintonovi. Jeho příběh Sís proplétá se životem dívky Věry, jež patřila mezi 669 zachráněných dětí.

Do Česka bude přenesena část ostatků blahoslaveného Oldřicha z Porderone, františkánského kněze, misionáře a cestovatele žijícího na přelomu 13. a 14. století. Podle pramenů byl synem českého vojáka, který sloužil v Itálii. Slavnostní předání relikvie se uskuteční 11. září na mši v klášteře u Panny Marie Sněžné v Praze, kde bude uložena. ČTK to řekl františkánský kněz Petr Regalát Beneš, který se za českou stranu ujal přípravy přenesení relikvie.

Mnich, misionář a cestovatel zvaný také Oldřich z Furlanska (1286 až 1331) byl jedním z prvních katolických misionářů, který doputoval na území dnešní Číny, Indie a Tibetu, uvedl Beneš. Přestože jeho otec byl žoldnéřem českého krále Přemysla Otakara II., v Čechách je téměř zapomenut. Odorik z Pordenone po sobě zanechal cestopis s názvem Popis východních krajů v sepsání bratra Oldřicha, Čecha, z Pordenone, který se dočkal mnoha opisů a později i tištěných vydání. Odorik během 14 let navštívil mnoho zemí, o některých z nich neměli tehdy lidé v Evropě žádné informace. Prošel kolem posvátné hory Ararat, další cesta vedla k Perskému zálivu, doputoval přes Indii a Sumatru na Borneo, Jávu a Filipíny. V roce 1325 dorazil na území dnešní Číny, které bylo tehdy pod nadvládou mongolské říše. Z Číny se Oldřich vydal na cestu do Tibetu. Dorazil až do Lhasy. Stal se tak prvním známým Evropanem, jenž se dostal do Tibetu a jeho spis byl hlavním zdrojem informací o Tibetu až do konce 18. století.