Související články


Premiér Andrej Babiš (ANO) mluvil ve Sněmovně asi hodinu a půl s poslanci ČSSD ve Sněmovně. Odpoledne avizoval, že klub koaličního partnera je připraven navštívit. Poslancům ČSSD Babiš vysvětloval informace o údajném únosu svého syna. Premiér potvrdil, že jeho syn byl v minulosti na Ukrajině i na ukrajinském Krymu. Pobyt podle něj byl legální a v žádném případě nešlo o únos. Sociální demokraté v prohlášení uvedli, že Hamáček bude s Babišem jednat i ve čtvrtek, kdy šéfa ČSSD čeká také rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem.

Opozice vyzvala v úterý Babiše na základě reportáže Seznam Zprávy k odstoupení z funkce premiéra. Dnes shromáždila podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě. Babiš před novináři řekl, že má dostatek dokumentace dokládající legálnost pobytu jeho syna na Krymu. Neuvedl ale jaké. Kritizoval novináře, kteří zveřejnili rozhovor, v němž Babišův syn mluví o tom, že jeho otec ho chtěl dostat z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo.

Premiér Andrej Babiš(ANO)jednal také s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, jehož strana v hlasování o důvěře menšinový kabinet ANO a ČSSD podpořila. S Babišem se sešel také předseda SPD Tomio Okamura. Okamura chce, aby se případ údajného dotačního podvodu kolem farmy Čapí hnízdo vyřešil co nejdřív. V souvislosti s možnou vládní krizí, ve kterou by mohla vyústit kauza kolem údajného únosu premiérova syna na Krym, vidí prostor pro prosazení programu SPD.

Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Tomio Okamura (SPD) požadují zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Uvedli to na tiskových konferencích před jednáním Poslanecké sněmovny. Česko by mělo podle nich podpořit rozhodnutí německé vlády o zastavení zbrojního vývozu do království, dokud nebude vyjasněna vražda novináře Džamála Chášukdžího. Zaorálek i Okamura přednesou své návrhy ve Sněmovně. "Nejde jen o brutální vraždu, co se stala na území státu NATO," řekl bývalý ministr zahraničí a nynější šéf zahraničního výboru Sněmovny Zaorálek. Připomněl i případy tvrdých trestů pro novináře a blogery v Saúdské Arábii. Podle něj se jedná o historický okamžik, kdy se ukáže, jestli dovolíme, aby barbarství vládlo světu. Debatu ve Sněmovně o zastavení exportu zbraní do Saúdské Arábie podpořil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ukončení vývozu požaduje také česká pobočka Amnesty International.

Případné zastavení vývozu zbraní a vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie by podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka mělo dopad na český export do této země. Saúdská Arábie se podílí pěti procenty na celkovém exportu českého vojenského materiálu, jde hlavně o vojenské automobily Tatra. Podle údajů ministerstva průmyslu činil v loňském roce vývoz vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie asi 28,3 milionu eur (zhruba 732,3 milionu Kč). Meziroční nárůst byl přibližně dvojnásobný.