Související články

Renata Zachová se stala první českou judistkou, která získala medaili na turnaji série Grand Prix. V Tel Avivu prohrála devatenáctiletá reprezentantka jediný z pěti zápasů a v kategorii do 63 kilogramů obsadila třetí místo. V konkurenci 35 soupeřek si bronz zajistila vítězstvím na ipon nad zkušenou Brazilkou Aléxií Castilhosovou. "Od rána jsem se cítila úplně skvěle, šla jsem se prostě prát a užít si to na tatami. Nepřemýšlela jsem o tom, jak by to mohlo dopadnout," uvedla v tiskové zprávě česká juniorka, která v soutěži patřila k nejmladším.

Tenistka Karolína Plíšková skončila na grandslamovém Australian Open už ve třetím kole. Turnajová dvojka a loňská semifinalistka prohrála v Melbourne s Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou dvakrát 6:7. V pavouku zůstává z původně devíti českých hráček v singlu jen Petra Kvitová, která se v nedělním osmifinále střetne s Marií Sakkariovou z Řecka. "Pavljučenkovová hrála výborně, se mnou asi nejlepší zápas, ale řekněme, že já předvedla tak čtyřicet procent svého umění. Nevím proč. Udělala jsem spoustu chyb, trápila jsem se na servisu a nedala moc es," uvedla Plíšková na tiskové konferenci.

Česká republika mistrovství Evropy házenkářek v roce 2024 hostit nebude. Při volbě pořadatele na kongresu Evropské házenkářské federace ve Stockholmu zvítězila společná kandidatura Maďarska, Rakouska a Švýcarska. Český svaz se ucházel o šampionát společně se Slovenskem a Polskem a chtěl pořádat dvě základní skupiny, které by se obě hrály v Ostravě. Třetím kandidátem bylo Rusko. Česká strana skončila v hlasování prezidentů evropských federací těsně druhá. V prvním kole nový pořadatel zvolen nebyl, protože nikdo nezískal potřebnou nadpoloviční většinu.

Čeští skokani na lyžích skončili na Světovém poháru v Zakopaném sedmí v závodě družstev. Kvarteto Viktor Polášek, Filip Sakala, Vojtěch Štursa a Roman Koudelka potvrdilo nadějné výkony z páteční kvalifikace jednotlivců. Z prvního týmového vítězství v třetím závodu sezony se radovali Němci. Olympijské vítěze z Norska porazili suverénně o 40 bodů, třetí skončilo o dalších 37,2 bodu zpět Slovinsko. Pozici české jedničky potvrdil v Polsku Koudelka, který skočil 129 a 134,5 metru a v obou kolech se v závěrečné sérii postaral o to, že Češi v těsném souboji předstihli Švýcarsko.

České vítězky tenisového turnaje v Brisbane si upevnily pozice ve světovém žebříčku. Karolína Plíšková, které se v neděli poprvé v kariéře podařilo titul obhájit, je v prvním pořadí nové sezony WTA stále druhá. Barbora Strýcová dál vede žebříček čtyřhry. Plíšková v Brisbane získala šestnáctou trofej na okruhu WTA. Týden před startem grandslamu Australian Open má ale stále velkou bodovou ztrátu (1607) na Australanku Ashleigh Bartyovou, která vypadla již ve druhém kole. Petra Kvitová si po semifinálové účasti v Brisbane pohoršila o jedno místo a je osmá. Deblová jednička Strýcová na stejném turnaji triumfovala s tchajwanskou spoluhráčkou Sie Šu-wej. V první desítce žebříčku je také devátá Kateřina Siniaková, jež zahájila sezonu rovněž titulem. V čínském Šen-čenu nenašla přemožitelku po boku Barbory Krejčíkové.

Trenér David Jiroutek už nevede české skokany na lyžích. Vedení skokanského úseku svazu lyžařů ho po nevýrazných výsledcích v první polovině sezony odvolalo. Informovalo o tom na facebooku. Funkci do konce aktuální zimní sezony převezme dosavadní asistent Antonín Hájek. Nejlepší český skokan Roman Koudelka trenérovo odvolání nechápe, považuje ho za zradu. "Pochopil bych to, kdyby se to stalo před Turné, kdy jsme nebodovali, ale tým šel nahoru," řekl ČTK. Jiroutek vedl českou reprezentaci od jara 2018, kdy po nepovedené olympijské sezoně vystřídal Rakušana Richarda Schallerta. Před tím čtyři roky trénoval v Rusku. Koudelka ale neočekává, že by se něco zásadního změnilo. "To je právě to, odvolá se trenér, ale není alternativa," dodal.