Související články


Prezident Miloš Zeman považoval zemřelého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu za svého přítele, i když se někdy lišili v názorech. Na twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. ČTK sdělil, že prezident počítá s účastí na pohřbu. Vláda uctila před dnešním zasedáním Kuberovu památku minutou ticha. "Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji," uvedl Zeman podle Ovčáčka.

Ke smrti šéfa horní komory Parlamentu se vyjadřují i ministři, kteří oceňují jeho humor i názory. Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) napsala na twitteru, že zprávu přijala s velkou lítostí. "I když jsme byli v některých tématech oponenti, vždy jsem si ho vážila pro jeho pevné názory a neutuchající smysl pro humor, kterým dokázal odlehčit i tu nejvypjatější situaci. Jaroušku, bude to tu bez tebe smutnější," uvedla. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) byl Kubera plný elánu a dobré nálady. "Odešel politik, kterého jsme si mohli vážit, i když jsme s ním třeba nesouhlasili," poznamenal. Soustrast rodině blízkým i všem českým občanům na twitteru vyjádřila francouzská ambasáda.

Senátory zpráva o náhlém úmrtí předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS) zaskočila. Cenili si ho podle svých vyjádření i ti, kteří s ním a jeho někdy kontroverzními názory polemizovali. "Připadal mi nesmrtelný, nezastavitelný, nekonečný. Věřím, že i v kuřáckém nebi bude stejný jako tady. S cigárem, vtípky a velkým srdcem. Nás ale opustil. Chybí mi už teď," uvedl bývalý šéf ODS a někdejší místopředseda Senátu Mirek Topolánek.

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka skončí s vysokou politikou. K 1. dubnu rezignuje na mandát poslance. Oznámil to na svém facebookovém profilu. Rozhodnutí označil za osobní. Ve Sněmovně by ho měl nahradit bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který se po volbách stal tajemníkem poslanců strany. Sobotka zůstane po odchodu z dolní komory řadovým členem ČSSD. Sobotka uvedl, že k rozhodnutí mnoho měsíců směřoval. "Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní. V aktivní politice jsem strávil téměř čtvrt století, z toho celkem 8 let v soc. dem. vládách, a nyní cítím, že mám ve svém věku zřejmě poslední šanci vydat se - ještě v plné síle - úplně jinou životní cestou," napsal.

Sobotka zasedl v Poslanecké sněmovně poprvé v roce 1996. Několik let řídil ministerstvo financí a v roce 2014 se stal předsedou vlády. Předsedou ČSSD ho členové strany zvolili v roce 2011, kdy nahradil Jiřího Paroubka. Vedení strany ale v polovině loňského roku přenechal tehdejšímu místopředsedovi ČSSD Milanu Chovancovi.

Političtí soupeři ČSSD v reakci na oznámení Bohuslava Sobotky (ČSSD) o odchodu ze Sněmovny oceňují, že bývalý premiér vedl politiku založenou na programu. Poslanecký klub sociálních demokratů poděkoval Sobotkovi za jeho práci. "Politické postoje a názory Bohuslava Sobotky jsem nikdy nesdílel. Po mém vstupu do politiky patřil k mým hlavním ideovým a politickým soupeřům. Vždy jsem však současně oceňoval jeho snahu o slušnou politiku, v níž jde o programový střet, a ne o osobní urážky," řekl ČTK předseda ODS Petr Fiala.

Podporu Drahošovi ve druhém kole vyjádřili jeho protikandidáti Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Pavel Fischer, Vratislav Kulhánek a Michal Horáček. Ten nabídl i prostor na svých billboardech. Marek Hilšer je zklamaný volební účastí, doufal, že dosáhne 70 procent. Mirek Topolánek považuje za výhru už to, že probudil z letargie lidi i sám sebe. Jiří Hynek chce přes neúspěch v prezidentských volbách do politiky. Zda podpoří Zemana, nebo Drahoše oznámí až den před druhým kolem voleb. Hannig před druhým kolem doporučil svým voličům hlasovat pro Zemana.

Co se týče politických stran, podporu Drahošovi vyslovili STAN, lidovci, TOP 09. Piráti udělají vnitrostranickou anketu pro druhé kolo, pokud budou výsledky výrazné, zváží podporu některého kandidáta. Předseda ODS Petr Fiala gratuloval Jiřímu Drahošovi k postupu do druhého kola. ODS před volbami žádného kandidáta oficiálně nepodpořila, dávala ale najevo, že si nepřeje pokračování Miloše Zemana v čele státu.

Naopak předseda komunistů Vojtěch Filip bude dál podporovat Miloše Zeman. Společné stanovisko před druhým kolem prezidentských voleb zatím KSČM nepřijala. ČSSD svůj postoj k prezidentským volbám několikrát měnila. Původně plánovala podpořit některého kandidáta v referendu, nakonec se oficiálně nevyslovila pro nikoho. Chovanec v pátek při volbách v Plzni řekl, že volil Zemana. Uvedl, že Zeman pomáhá českému průmyslu v zahraničí, mluví s občany a má zájem o ČR. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura před druhým kolem prezidentských voleb znovu podpořil Miloše Zemana.