Související články


Za svoji prohru i prohru pro deset milionů občanů České republiky považuje bývalý prezident Václav Klaus současný proevropský kurz Česka. Za prohru má i skutečnost, že vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebude uplatňovat výjimku z Listiny základních práv Evropské unie v lisabonské smlouvě, kterou Klaus jako hlava státu prosadil. Exprezident to řekl v rozhovoru pro ČTK. Lisabonskou smlouvu, která upravila fungování EU, neměl prý sílu nepodepsat, neboť v odporu proti ní zůstal v celé Evropě sám. Fakt, že Sobotkova vláda i prezident Miloš Zeman prosazují co největší integraci Česka do evropských struktur a jsou pro přijetí eura, považuje za "obří nezodpovědnost".

Současná vláda se tváří, že má nekonečné množství financí, které je možné použít na všechno možné i nemožné, míní exprezident Václav Klaus. Připomněl třeba požadavek na zvýšení platů policistů, který podle něj musely řešit všechny porevoluční vlády. Vláda se vyslovila i pro vyšší valorizaci důchodů nebo proti nemocničním poplatkům. "Ten příští rok bude teprve test pravdy a test toho, jestli tuto vládu je vůbec možné jako zodpovědné hospodáře naší země brát, nebo nebrat vážně," uvedl v rozhovoru pro ČTK.

Za střelbu od boku považuje Václav Klaus názory současné vlády, že by Česká republika mohla přijmout euro okolo roku 2020To, že premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD) v nedávné době vyřkli možné termíny vstupu Česka do eurozóny, je podle exprezidenta výraz jejich osobního chtění nebo snaha zalíbit se "bruselským vládcům". Klaus je velkým kritikem jednotné evropské měny. Tu se Česká republika vstupem do Evropské unie zavázala přijmout, v současnosti ale na to podle vlády i ekonomů není ekonomicky připravena. K debatě o termínech přijetí eura Klaus dnes připomněl, že v 90. letech částečně v žertu prohlásil, že Česko by mohlo do eurozóny vstoupit v roce 2017 - na sté výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

Dominance Německa, případně Francie, v Evropě je podle Klause nyní větší, než kdy byla ve 20. století, je přesvědčen exprezident Václav Klaus. Malým zemím včetně Česka podle něj evropské mocnosti nenaslouchají. Ve skutečnosti rozhoduje německá kancléřka Angela Merkelová spolu s francouzským prezidentem. "Evropská unifikace dotvořená, dotlačená do své nové fáze lisabonskou smlouvou a primárně dotlačená Německem, dospěla k situaci, že dominance Německa a eventuálně Francie, s trochu vedlejší rolí hranou Velkou Británií, je nekonečně větší, než byla kdykoliv v celém minulém století," uvedl Klaus. Jasně také odmítl tvrzení, že členstvím v unii Česká republika získala silnější hlas v Evropě i na mezinárodním poli.

Bývalý prezident Václav Klaus hlasoval v referendu o přistoupení k Evropské unii proti vstupu Česka do unie. Přiznal to v rozhovoru s ČTK. O tom, jak známý kritik prohlubující se evropské integrace v roce 2003 hlasoval, se dosud vedly spekulace. Byl to přitom právě Klaus, kdo krátce před referendem smlouvu o přistoupení ČR podepsal. Klausovo jméno je s českým vstupem do unie spojeno hned v několika zásadních okamžicích. Jako tehdejší premiér například v lednu 1996 oficiálně podal žádost Česka o vstup do EU. Svého tehdejšího kroku ani přes řadu výhrad k dnešní osmadvacítce prý nelituje.