75 let od konce největšího vojenského konfliktu v moderní historii

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva.

Osvobození Plzně, foto: ČTOsvobození Plzně, foto: ČT Prahu a celou zemi okupovala německá vojska již půl roku před vypuknutím druhé světové války. 9. května 1945 - o více než šest let později - byla Praha poslední evropskou metropolí, která byla osvobozena. Za takzvaného "Protektorátu" vládla na území Čech a Moravy loutková vláda řízená nacisty.

Češi bojovali proti nacistům ve válce na západní i východní frontě a také v domácím odboji. 75. výročí je významným okamžikem připomenutí vyvraždění 70 tisíc českých Židů, masových poprav, vyhlazení českých vesnic Lidice a Ležáky. Památku padlých i oslavy svobody si každoročně lidé v České republice připomínají řadou pietních aktů. Den, kdy nacistické Německo podepsalo v květnu 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek. Letos tři čtvrtě století od zničujícího konfliktu se oslavy svobody a konce války neuskuteční. Celosvětová pandemie koronaviru je mementem. O to více je nutné si připomenout příčiny i důsledky posledního zničujícího celosvětového konfliktu. Vraťte se spolu s námi do minulosti a připomeňte si zásadní mezníky, ale i témata, která rezonují společností 75 let poté.

Květnové povstání: Rozhlas volá o pomoc

Volání Českého rozhlasu z budovy v Praze na Vinohradech znamenalo rozhodující obrat v osvobozování našeho území. Stalo se mezníkem ve vývoji událostí v hlavním městě, počátkem Pražského povstání i Povstání českého lidu.

Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu!

Toto volání o pomoc bylo prvním veřejným povelem k masovému vystoupení proti okupantům na celém dosud okupovaném území Čech, Moravy i Slezska. Na výzvy Českého rozhlasu si jednotlivci opatřovali zbraně a do boje se zapojilo celé město. 

Obránci Českého rozhlasu vytrvali i přes ostřelování a bombardování až do 9. května, kdy do Prahy vjela Rudá armáda. Hned večer začal vysílat v tu chvíli už Československý rozhlas.

Jen v hlavní budově na Vinohradské padlo 168 rozhlasáků, českých policistů a dalších povstalců. Statečnost obránců Českého rozhlasu si v rozhlase každoročně připomínáme pietním aktem. Letos se poprvé vzpomínková ceremonie neuskuteční. Připomeňme si hrdinství obránců svobody z roku 1945 fotografiemi z loňských oslav.

 

Oslavy osvobození Plzně bývají v posledních letech přehlídkou veteránů. Letos se mohou uskutečnit jen virtuálně.

 

Poslední bitva druhé světové války v Česku vzplanula u Milína

Poslední bitva druhé světové války v Česku se odehrála ve Slivici u Milína na Příbramsku. Došlo k ní tři dny po německé kapitulaci, 11. a 12 května 1945. Často se o ní mluví jako o poslední bitvě v Evropě. Mehr...Bez pomoci vlasovců během Pražského povstání mohla Praha dopadnout jako Varšava

5. května si každoročně připomínáme začátek Pražského povstání. Letos slavíme už jeho 75. výročí. Ve škole jsme se kdysi učili, že Prahu osvobodila Rudá armáda. Ve skutečnosti povstalcům v hlavním městě pomohli vlasovci, na které se však mělo zapomenout. Kdo tedy byli vojáci generála Vlasova a proč je jejich účast na Pražském povstání i dnes horké téma? Na to jsme se zeptali historika a autora monografie o Ruské osvobozenecké armádě Pavla Žáčka: Mehr...Datum Nadpis
12.05.2020 Poslední bitva druhé světové války v Česku vzplanula u Milína
08.05.2020 Rudá armáda v Praze 9.května 1945 s Němci aktivně bojovala, uvádějí nově zveřejněné ruské archívní dokumenty
08.05.2020 Představitelé státu si po jednom připomněli výročí osvobození u památníku na Vítkově
05.05.2020 Mše ve svatém Vítu připomněla konec války i oběti koronaviru
05.05.2020 Politici při projevech připomněli výročí Pražského povstání
05.05.2020 Bez pomoci vlasovců během Pražského povstání mohla Praha dopadnout jako Varšava
04.05.2020 Virtuální Slavnosti svobody
02.05.2020 Ambasády přesouvají oslavy výročí konce války na internet
Všechny související články