Под знаком циркуля. Сто лет чехословацкого масонства

Альфонс Муха "Последнее произведение". Фото: открытый источник

Dne 12. května 1919 v Praze, v Královodvorské ulici číslo 23, založili čeští členové německé lóže Hiram vlastní lóži svobodných zednářů pojmenovanou po Janu Amose Komenského.

Знак Верховного совета Шотландского устава для Чехословакии,  автор Альфонс Муха

Stejně jako před sto lety jsou zednáři stále obklopeni aureolou tajemství a konspirační teorie jsou plné výrazů „světová vláda“, „zednářské spiknutí“. A přestože se svobodní zednáři nezabývají magickými rituály, ale duchovním hledáním, a většina velkých lidí minulosti, od Mozarta po Puškina, patřila k jejich počtu, je jim i nadále připisována skrytá moc nad světem.

Масонский храм в квартире Альфреда Баштыржа на Кралодворской улице,  23,  в Праге. Иллюстрация из книги Řád svobodných zednářů  (T. Srb,  Eminent,  2001)

Svobodní zednáři však nejsou jen zlověstné postavy, které děsí laiky, ale i skutečné stránky historie včetně češtiny. V letech první republiky v zemi otevřeně působily četné lóže, které zaujímaly určité místo ve veřejném a politickém životě. Svobodnými zednáři byli Alfons Mucha a Karel Čapek.

Předpokládá se, že první zednářská lóže v České republice byla založena 24. června 1726 hrabětem Franzem Antonem Sporckem za účasti Anthonyho Sayera, velmistra První velké lóže Anglie, která se objevila v roce 1717. Sami čeští zednáři to však považují za legendu a první historicky spolehlivá lóže se objevila o něco později - 26. listopadu 1741. Byla založena francouzskými a saskými důstojníky při obléhání Prahy za války o rakouské dědictví a byla pojmenována „U tří hvězd“ a poté „U tří korun“ a „U tří korunových hvězd“, přičemž přijala ústavu a patent z Drážďan. V 18. století vznikaly lóže na různých místech v Čechách, až v roce 1793 zahájil císař František II. tažení za potlačení činnosti jakýchkoli tajných spolků - a pak české lóže dobrovolně "usnuly". V 19. století docházelo v Čechách k pokusům o oživení svobodného zednářství, fungovala však spíše ve formě soukromých skupin. Takový kruh se vytvořil například kolem cestovatele a filantropa Vojtěcha Náprstka, který byl iniciován v Americe. Mnoho slavných osobností té doby bylo svobodnými zednáři - historik František Palacký, spisovatel Jan Neruda, autor textu státní hymny České republiky Josef Kaetan Tyl a další významné osobnosti české kultury. Ve dvacátém století se první lóže v České republice objevila díky martinistům – vyznavačům nauky o mystickém a esoterickém křesťanství. Tato lóže jednala podle charty Memphis-Misraim, přijaté Velkým Orientem Francie. spisovatel Jan Neruda, autor textu státní hymny České republiky Josef Kajetán Tyl a další výrazné osobnosti české kultury. Ve dvacátém století se první lóže v České republice objevila díky martinistům – vyznavačům nauky o mystickém a esoterickém křesťanství. Tato lóže jednala podle charty Memphis-Misraim, přijaté Velkým Orientem Francie. spisovatel Jan Neruda, autor textu státní hymny České republiky Josef Kajetán Tyl a další výrazné osobnosti české kultury. Ve dvacátém století se první lóže v České republice objevila díky martinistům – vyznavačům nauky o mystickém a esoterickém křesťanství. Tato lóže jednala podle charty Memphis-Misraim, přijaté Velkým Orientem Francie.

Edvard Beneš ve svobodné zednářské zástěře

Ян Масарик и Эдвард Бенеш,  фото: ЧТ

Léta po vzniku samostatného Československa v roce 1918 se stala pro svobodné zednáře „zlatým věkem“. Byl zrušen zákaz zednářských organizací na českém území Rakousko-Uherska. Mnoho předních politiků bylo svobodných zednářů, včetně ministra financí, tvůrce československé koruny Aloise Rašina a druhého prezidenta Československa Edvarda Beneše. Je známo, že syn T. G. Masaryka Jan Masaryk prošel iniciačním rituálem.

Dne 28. října 1919 přešla lóže Jana Amose Komenského pod patronát francouzského Velkého Orientu, pod kterým setrvala až do roku 1922. Postupně zavedla klasický skotský obřad o třiceti třech stupních zasvěcení. 28. března 1919 byla v Národním klubu Praha zřízena lóže „Národ“. Objevily se také jeho odnože - „28. října“, „Stvoření“, „Josef Dobrovský“, „Tyn“, „Fyugner“.

Mladé Československo procházelo obdobím neuvěřitelného národního vzepětí, chtělo mít vlastní politiku, architekturu, literaturu – všechno, včetně vlastních zednářů. „Na počátku dvacátých let se toto hnutí intenzivně rozvíjelo – objevilo se několik stovek svobodných zednářů. Na konci své existence, tedy před druhou světovou válkou, kdy byly lóže zakázány, byl počet členů Velké lóže Československa 1500–1800 členů plus některé další pobočky,“ vysvětluje náboženský vědec Jan Susher v rozhovor pro Český rozhlas.

"Teď se obejdeme bez Němců"

Лента командора ареопага 30-й степени Шотландского устава,  иллюстрация из книги Řád svobodných zednářů  (T. Srb,  Eminent,  2001)

Dne 16. května 1922 vyňal Velký orient Francie lóži „Jan Amos Comenius“ pod svou patronaci. Z "Komenského" v Plzni se objevila pobočka "Josef Dobrovský". V Bratislavě vzniká Lóže Jana Kollára, v Košicích Pavel Josef Safařík, v Brně Cesta světla, v Praze Bernard Bolzano a Pravda dobývá. Stranou nezůstala ani Podkarpatská Rus, část Ukrajiny, která byla součástí Československa - 28. prosince 1935 byla v Užhorodu vytvořena lóže Centrum securitatis. Pro zedníky vysokých stupňů jsou zřízeny "Vyšegrad", "Tábor" a Areopagus "Mistr Jan Hus". A to není úplný seznam.

„Československé zednářství bylo po vzniku republiky postaveno na vnitřním pocitu: „Teď se obejdeme bez Němců. Chtělo provozovat určité kulturní aktivity a také se po jazykové stránce osvobodit - za Rakouska-Uherska zde byly německé lóže, a jelikož bylo v Čechách zednářství zakázáno, zednáři působili převážně v Maďarsku. Československé lóže byly na úsvitu své existence pro kulturní elitu tak atraktivní právě svou národnostní orientací – věřilo se, že tento fenomén přispěje k rozvoji kultury, “ říká Jan Suscher.

Jak víte, ve světovém zednářství existují dva hlavní směry - angličtina a francouzština. Nejprve byl v republice silněji pociťován „kontinentální vliv“, později se Velká lóže Československa začala zaměřovat na Anglii, která měla rozsáhlejší mezinárodní vazby.

Co se týče sociálního složení svobodných zednářů, s příchodem Československa ustoupila šlechta do pozadí - zednáři se stali velkoburžoazie, bohatí lidé, kteří byli schopni financovat zednářské aktivity včetně dobročinnosti. V lóžích se setkávali jak spisovatelé, intelektuálové, tak architekti, stavitelé, inženýři. Českoslovenští svobodní zednáři měli vlastní pravidelnou publikaci s transparentním názvem „Svobodný zednář“.

Rudolf Kopecký - zapomenutá hvězda meziválečné žurnalistiky

Рудольф Копецкий,  фото: открытый источник

Jedním z předních svobodných zednářů první republiky z let byl novinář Rudolf Kopecký, člen protiklerikálního hnutí Volná myšlenka, tedy patřil k protináboženským svobodným zednářům, kteří místo knihy používají knihy s prázdnými stránkami. Bible v rituálech.

„Rudolf Kopecký patřil k Národně demokratické straně, byl jejím oddaným podporovatelem, ale nebyl příliš politicky aktivní. Zároveň byl poměrně silným hráčem na poli prvorepublikové žurnalistiky, založil několik nových tiskovin a aktivně spolupracoval s řadou novin. Ve válečných letech jako člen odboje skončil v Polsku, později se s vojenskými jednotkami dostal až do Anglie. Kopetsky v exilu vydával periodika pro Čechoslováky, včetně armády, která bojovala s Hitlerem. Kopetsky se nikdy nevrátil do své vlasti. Někteří badatelé se domnívají, že jeho váhu jako novináře za první republiky lze významem srovnat s Ferdinandem Peroutkou. Kopecký byl přitom zcela vymazán z národní paměti ,“ vysvětluje Jan Sucher.

Rudolf Kopecký byl členem "divoké" zednářské lóže "Most", která se objevila nezávisle, a ne jako odnož jedné z velkých lóží. Jeho členové chtěli zakládat další lóže pod stejným názvem v různých městech země, což není pro svobodné zednářství běžná praxe. V důsledku toho se takové lóže objevily v Praze, Brně a Bratislavě. V Praze byla později založena lóže Most Barucha Spinozy, Jana Nerudy a další. S rostoucí hrozbou ze strany nacistického Německa se však lóže ve snaze připravit se na blížící se nebezpečí začaly spojovat a „Most“ vstoupil do Velké lóže Československa.

Альфонс Муха "Последнее произведение". Фото: открытый источник | Фото: public domain

zednáři na Pražském hradě

глава канцелярии президента Т.Г. Масарика Пршемысл Шамал,  фото: открытый источник

Všeobecně se věří, že zednáři ovlivňují politiku a manipulují vládami. Jaká byla role svobodných zednářů v dějinách Československa v meziválečném období?«Поскольку членами лож были представители среднего и высшего класса, очевидно, что они принимали определенное участие в политической жизни. Это были люди, обладавшие высоким общественным положением, так что не удивительно, что там можно было встретить целый ряд политиков. Здесь обычно называют Эдварда Бенеша, который был вольным каменщиком, однако не известно, до какой степени активным – нет подтверждений тому, что он был убежденным масоном. Т. Г. Масарик, очевидно, масоном не был. О вольных каменщиках он писал в том духе, что не хочет, чтобы масоны подвергались какому-то остракизму. Однако сам в этих статьях заявлял, что членом ложи не является. Масарик лишь подчеркивал, что поскольку мы живем в свободное время, нет необходимости скрывать, что разделяешь благородные идеалы. При этом в президентской канцелярии служило много масонов, с которыми он поддерживал дружеские отношения. Вольным каменщиком был, например, начальник президентской канцелярии Пршемысл Шамал. Равно как и староста общества «Сокол» Йозеф Шайнер».

В межвоенные годы, как и сегодня, в адрес масонов звучала критика со стороны церкви, которая обвиняла и обвиняет вольных каменщиков в том, что они представляют угрозу для католической веры.

Нацисты и коммунисты против масонов

Первое заседание немецкой масонской ложи после окончания Второй мировой войны с участием братьев из США,  Франции и Чехословакии,  1948 г.,  фото: Bundesarchiv,  Bild 183-W1028-507 / CC-BY-SA 3.0

Когда страну поглотил Третий рейх, масонство было запрещено, а вольных каменщиков арестовывали и казнили. После освобождения, в 1947 году, эмигранты вместе с выжившими братьями возродили Великую Чехословацкую ложу. Однако в 1948 году к власти пришла компартия. Ложи не запретили, однако власти постановили, что в каждой будет находиться наблюдатель от госбезопасности, поэтому в 1951 году масоны решили заморозить свою деятельность, то есть «заснуть», чтобы предотвратить возможный коллаборационизм. Параллельно в Западной Германии были учреждены две чешские ложи – «Т. Г. Масарик» и «У трех звезд». Немало чехов, эмигрировавших из ЧССР, вступило в масонские ложи на Западе.

«Пробуждение» после «бархатной» революции

17 ноября 1990 года в Мартиницком дворце в Праге, на Градчанах, прошла церемония «пробуждения» масонства. «Масоны официально возобновили свою деятельность в 1990 году – тогда еще в живых оставалось достаточно членов, которые прошли обряд посвящения в 1950-е годы. Этим была признана их преемственность от Великой ложи Англии. В страну вернулись и чехословацкие эмигранты, которые прошли посвящение во Франции. Они тоже основывали здесь ложи – об этом даже выходили объявления в газетах: «Если кого-то интересует масонство, пишите на такой-то адрес в Париже» и т.д. Однако здесь речь шла уже не о преемственности с Великой ложей Чехословакии, а о своего рода "французским импорте"».

кандидат в президенты Иржи Драгош,  фото: Филип Яндоурек,  "Чешское Радио"

Последний раз на политической сцене масонство как компромат в ходе предвыборной борьбы появилось утверждение, что кандидат на пост президента Иржи Драгош якобы является вольным каменщиком. «Меня это удивило – я не думал, что в нашей стране это настолько живая тема. Во время президентских выборов в Австрии этот вопрос поднимался в связи с кандидатом Ван дер Белленом. Однако там это не было так уж необычно, поскольку австрийский католицизм остается сильным игроком на общественной сцене, в то время как у нас антимасонские настроения проявляются редко. Источником стали некие католические СМИ, что, вероятно, играло какую-то роль во внутрицерковных спорах, а оттуда попало в публичное медийное пространство», – поясняет религиовед Ян Сушер.

Těžko přesně říci, jaký je dnes počet českého zednářství. Je známo, že v roce 2001 bylo v zemi asi dvacet lóží, z nichž většina dnes patří Velké lóži České republiky. Kromě Prahy existují i ​​v dalších městech republiky. Například ve známém letovisku Mariánské Lázně vznikla chata „Goethe v Údolí míru“. Někteří známí politici a veřejní činitelé České republiky v různých dobách přiznávali, že byli svobodnými zednáři, nicméně je zakázáno informovat své bratry v lóžích o žijících zednářích a svobodní zednáři si nadále zachovávají svá tajemství.